G7 o nasileniu przemocy na Zachodnim Brzegu. "Nie do przyjęcia"
Ministrowie spraw zagranicznych G7 przesłali w środę "jednolity komunikat" w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem. Wezwali do humanitarnej przerwy w walkach i rozpoczęcia "procesu pokojowego". G7 zwraca uwagę na "nasilenie przemocy ze strony ekstremistycznych osadników wobec Palestyńczyków", które jest "nie do przyjęcia", a także "podważa bezpieczeństwo na Zachodnim Brzegu i zagraża perspektywom trwałego pokoju" - czytamy w oświadczeniu.
"Potępiamy ataki terrorystyczne Hamasu i innych organizacji w całym Izraelu, które rozpoczęły się 7 października 2023 r., a także trwające ataki rakietowe na Izrael" - czytamy w oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych grupy G7. Tworzą ją najbogatsze państwa demokratyczne: USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Kanada i Japonia.
Apel o zawieszenie broni
"Podkreślamy prawo Izraela do obrony siebie i swojego narodu, zgodnie z prawem międzynarodowym, ponieważ stara się zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji. Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników bez warunków wstępnych. Składamy nasze najgłębsze współczucie i kondolencje ofiarom tych ataków i ich rodzinom, a także wszystkim cywilom, Palestyńczykom, Izraelczykom i innym, w tym naszym własnym obywatelom, którzy zginęli lub zostali ranni podczas tego konfliktu. Izraelczycy i Palestyńczycy mają równe prawo do życia w bezpieczeństwie, godności i pokoju. Odrzucamy antysemityzm i islamofobię w jakiejkolwiek formie w naszych społeczeństwach i gdziekolwiek na świecie" - głosi oświadczenie grupy G7.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ma wiele za uszami". Miller mówi, że Ziobrę musi dosięgnąć "sprawiedliwość"
Ministrowie G7 podkreślili "potrzebę podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w Gazie".
G7 o sytuacji na Zachodnim Brzegu
"Wszystkie strony muszą umożliwić niezakłóconą pomoc humanitarną dla ludności cywilnej, obejmującą żywność, wodę, opiekę medyczną, paliwo i schronienie, a także dostęp dla pracowników organizacji humanitarnych. Wspieramy pauzy i korytarze humanitarne, aby ułatwić pilnie potrzebną pomoc, ruch cywilny i uwolnienie zakładników. Cudzoziemcy również muszą mieć możliwość dalszego wyjazdu. Podkreślamy znaczenie ochrony ludności cywilnej i przestrzegania prawa międzynarodowego, w szczególności międzynarodowego prawa humanitarnego" - podkreślono.
G7 zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. "Nasilenie przemocy ze strony ekstremistycznych osadników wobec Palestyńczyków jest nie do przyjęcia, podważa bezpieczeństwo na Zachodnim Brzegu i zagraża perspektywom trwałego pokoju" - czytamy w oświadczeniu.