Trwa ładowanie...

Funkcjonariusze ostrzegają: kolejne próby oszustwa "na policjanta"

Zorganizowana grupa przestępcza wydzwania do swoich ofiar, informując o "policyjnej akcji" - ostrzega policja w jednym ze swoich najnowszym raportów. Tak stało się również w Wołczynie, gdzie niedawno próbowano oszukać starszą panią.

Funkcjonariusze ostrzegają: kolejne próby oszustwa "na policjanta"Źródło: iStock.com
dx3wkq2

Jak zawsze szczególnym ryzykiem objęta jest grupa seniorów. Mężczyźni podający się za policjantów zadzwonili do 70-latki z prośbą, aby zaciągnęła kredyt w wysokości 15 000 zł, a następnie przekazała pieniądze wskazanej przez nich osobie.

Aby zachować swą wiarygodność, pierwszy dzwoniący oszust kazał kobiecie wybrać podczas rozmowy na telefonie numer 997, który z kolei połączył ją z innym "policjantem". Wspólnik oszusta potwierdził dane swojego kolegi oraz kazał seniorce wziąć kredyt w banku na 15 000 zł. Wszystko miało odbywać się zgodnie z akcją "przeciwko byłym pracownikom banku wykorzystującym dane osobowe swoich klientów".

Jedna z pracownic banku zachowała jednak czujność. Jej podejrzenia wzbudziło dziwne zachowanie seniorki. Zorientowawszy się, iż staruszka miała styczność z oszustami - bezzwłocznie zawiadomiła o tym organy ściagnia.

Policja przypomina: jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub też przedstawia się, jako policjant, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Potwierdzić dane osoby dzwoniącej możemy jedynie najpierw poprzez rozłączenie rozmowy telefonicznej i wybranie numeru alarmowego 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dx3wkq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx3wkq2
Więcej tematów