ŚwiatFundusze strukturalne dla nowych członków

Fundusze strukturalne dla nowych członków

Przeszło połowa pieniędzy, które przyzna Unia Europejska ze wspólnego budżetu 10 nowym członkom od 2004 roku, będzie się należała Polsce - przyznają urzędnicy Komisji Europejskiej.

Może to być nawet 14 mld euro, ale daleko jeszcze do ostatecznej decyzji w tym względzie - zastrzegają. Będzie to zależało od globalnej sumy, którą zaoferują kandydatom państwa UE w negocjacjach dotyczących polityki regionalnej i funduszy strukturalnych. A te zaczną się na dobre najwcześniej w połowie roku.

W propozycji wypłat z unijnej kasy dla 10 nowych członków w latach 2004-2006 Komisja Europejska zasugerowała 30 stycznia unijnym stolicom, żeby przeznaczyć na ten cel 25,567 mld euro na trzy lata.

Ta suma może się jeszcze zmienić, jak również proporcje między różnymi funduszami wewnątrz niej. Komisja proponuje, żeby ponad 60% stanowiły zasadnicze fundusze strukturalne przeznaczane na tzw. cel pierwszy, przysługujące w Unii najbiedniejszym regionom (poniżej 75% średniej unijnego produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca).

Z tych ponad 16 mld euro Polsce należałoby się 57,6% - wynika z nieoficjalnej noty, przekazanej przez Komisję państwom członkowskim. Daje to ponad 9 mld euro, choć Komisja ograniczyła się w nocie do procentów i nie ośmieliła się podać konkretnych sum. Pieniądze można by podzielić między wszystkie województwa, bo wszystkie spełniają kryterium "poniżej 75%". (aka)

uniaeuropejskafundusze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)