Trwa ładowanie...

Fundusz Odbudowy. Piotr Zgorzelski ma wątpliwości i pokazuje analizę prawną

Na 4 maja zaplanowano dodatkowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Wicemarszałek Piotr Zgorzelski twierdzi jednak, że konieczna jest procedura tzw. wielkiej ratyfikacji. Polityk pokazał opinię prawną Biura Analiz Sejmowych.

Share
Fundusz Odbudowy. Piotr Zgorzelski ma wątpliwości i pokazuje analizę prawną
Fundusz Odbudowy. Piotr Zgorzelski ma wątpliwości i pokazuje analizę prawnąŹródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski
d14gw26

O specjalnym, nieplanowanym wcześniej posiedzeniu Sejmu poinformował w czwartek sam Piotr Zgorzelski. Przekazał, że projekt ustawy ws. ratyfikacji wpłynął do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która wyznaczyła już termin posiedzenia. Odbędzie się ono już w najbliższy wtorek.

Zgorzelski podkreślił, że jego zdaniem "chodzi o to, aby jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy, opierając się na większości z Lewicą". Oświadczył, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu osobiście zgłosił wniosek, aby głosowanie dotyczące ratyfikacji odbyło się w oparciu o art. 90 konstytucji, czyli większością 2/3 głosów.

d14gw26

Fundusz Odbudowy. Piotr Zgorzelski przedstawił analizę prawną

Zgorzelski oznajmił, że "Fundusz Odbudowy wiąże się z przekazaniem na rzecz Unii Europejskiej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach". Dlatego też wymaga to uruchomienia procedury tzw. wielkiej ratyfikacji na podstawie art. 90 Konstytucji. Według niego w innym przypadku zostałoby złamane prawo.

"Zwykła ratyfikacja za zgodą wyrażoną w ustawie zwykłej jest niewystarczająca. To analogiczna sytuacja jak rok 2004 - wejście Polski do UE (wtedy było referendum) czy ratyfikacja Traktatu z Lizbony w 2009 r. (wtedy była uchwalona ustaw, ale większością 2/3 głosów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej i w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej) - napisał wicemarszałek na Facebooku, dołączając 14 stron oficjalnej opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie.

Zobacz też: Fundusz odbudowy. Bartłomiej Sienkiewicz zdegustowany. Mocne słowa o Lewicy

Jeszcze w piątek rząd ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy, a następnie przekazać go do Komisji Europejskiej. W miniony wtorek przyjęto projekt ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE, a w środę projekt został opublikowany na stronach internetowych Sejmu.

d14gw26

Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej jest niezbędna, aby z unijnego Funduszu Odbudowy mogły zostać uruchomione wypłaty. Podstawą do sięgnięcia po środki ma być właśnie Krajowy Plan Odbudowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14gw26

Podziel się opinią

Share
d14gw26
d14gw26
Więcej tematów