Fundusz Odbudowy. Piotr Zgorzelski ma wątpliwości i pokazuje analizę prawną
Na 4 maja zaplanowano dodatkowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Wicemarszałek Piotr Zgorzelski twierdzi jednak, że konieczna jest procedura tzw. wielkiej ratyfikacji. Polityk pokazał opinię prawną Biura Analiz Sejmowych.
O specjalnym, nieplanowanym wcześniej posiedzeniu Sejmu poinformował w czwartek sam Piotr Zgorzelski. Przekazał, że projekt ustawy ws. ratyfikacji wpłynął do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która wyznaczyła już termin posiedzenia. Odbędzie się ono już w najbliższy wtorek.
Zgorzelski podkreślił, że jego zdaniem "chodzi o to, aby jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy, opierając się na większości z Lewicą". Oświadczył, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu osobiście zgłosił wniosek, aby głosowanie dotyczące ratyfikacji odbyło się w oparciu o art. 90 konstytucji, czyli większością 2/3 głosów.
Fundusz Odbudowy. Piotr Zgorzelski przedstawił analizę prawną
Zgorzelski oznajmił, że "Fundusz Odbudowy wiąże się z przekazaniem na rzecz Unii Europejskiej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach". Dlatego też wymaga to uruchomienia procedury tzw. wielkiej ratyfikacji na podstawie art. 90 Konstytucji. Według niego w innym przypadku zostałoby złamane prawo.
"Zwykła ratyfikacja za zgodą wyrażoną w ustawie zwykłej jest niewystarczająca. To analogiczna sytuacja jak rok 2004 - wejście Polski do UE (wtedy było referendum) czy ratyfikacja Traktatu z Lizbony w 2009 r. (wtedy była uchwalona ustaw, ale większością 2/3 głosów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej i w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej) - napisał wicemarszałek na Facebooku, dołączając 14 stron oficjalnej opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie.
Zobacz też: Fundusz odbudowy. Bartłomiej Sienkiewicz zdegustowany. Mocne słowa o Lewicy
Jeszcze w piątek rząd ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy, a następnie przekazać go do Komisji Europejskiej. W miniony wtorek przyjęto projekt ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE, a w środę projekt został opublikowany na stronach internetowych Sejmu.
Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej jest niezbędna, aby z unijnego Funduszu Odbudowy mogły zostać uruchomione wypłaty. Podstawą do sięgnięcia po środki ma być właśnie Krajowy Plan Odbudowy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook