Trwa ładowanie...
d3kdqcg

Freedom House: raport o "klasyfikacji wolności"

Państwa muzułmańskie pozostają w tyle za większością państw świata, jeśli chodzi o swobody demokratyczne i poszanowanie praw obywatelskich - stwierdzili eksperci amerykańskiej prywatnej organizacji praw człowieka Freedom House w swojej dorocznej "klasyfikacji wolności".

d3kdqcg
d3kdqcg

Według tego raportu, zatytułowanego "Freedom in the World 2001- 2002" (Wolność na świecie 2001-2002), w którym oceniono stopień swobód demokratycznych w 192 krajach, rośnie pod tym względem rozpiętość między krajami z większością muzułmańską a resztą świata.

Różnice w skali wolności i demokracji istnieją nie tylko między krajami islamskimi a bogatym Zachodem. Rośnie pod tym względem przepaść między krajami islamskimi a resztą świata - powiedział prezes Freedom House i koordynator raportu Adrian Karatnycky.

Po atakach terrorystycznych na USA politycy na całym świecie muszą zwrócić wielką uwagę na brak demokracji w świecie islamskim - oświadczył przewodniczący fundacji Bill Richardson.

Mali zostało, jako jedyne państwo muzułmańskie, zaliczone przez Freedom House do państw całkowicie wolnych. 18 państw muzułmańskich zostało zaklasyfikowanych przez Freedom House jako częściowo wolne, a 28 krajów muzułmańskich, w tym Irak, Libia, Arabia Saudyjska i Afganistan - jako zniewolone.

d3kdqcg

Według prezesa Freedom House Adriana Karatnycky'ego przepaść między społecznością muzułmańską, a resztą świata coraz bardziej się powiększa. W ocenie Freedom House, całkowicie wolne są dziś 2 mld 254 mln ludzi, to jest ponad 41% ludności świata. 35% żyje w państwach "zniewolonych", w których są łamane podstawowe prawa człowieka.

Freedom House, organizacja założona z inicjatywy byłej pierwszej damy Eleonor Roosevelt publikuje taką mapę wolności na świecie od roku 1981. Polska znajduje się na niej w gronie państw całkowicie wolnych od 1989 roku.

W latach 80-tych, organizacja ta wspierała polską opozycję demokratyczną, działającą wówczas w podziemiu. (an)

d3kdqcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kdqcg
Więcej tematów