Frazy - nowy festiwal w Poznaniu. Wśród gwiazd Kazik, Filip Łobodziński oraz Pablopavo i Ludziki
3 listopada w Poznaniu rozpocznie się festiwal piosenki "Frazy". W programie koncerty, wykłady i konkursy. Jego zwieńczeniem będzie koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu znanych wokalistów.
Festiwal ma być przede wszystkim wydarzeniem integrującym środowiska artystów i wielbicieli szeroko pojętej "piosenki tekstowej".
- Literatura i piosenka mają wiele wspólnych punktów. Nie ograniczamy się do konkretnych gatunków muzycznych. Przygotowaliśmy specjalnie program dla wszystkich grup wiekowych - zapowiada Krzysztof Gajda, dyrektor artystyczny festiwalu.
W programie przewidziano wykłady oraz koncerty. 3 listopada podczas otwarcia festiwalu w Izbie Rzemieślniczej wystąpi Kazik Staszewski, któremu będzie towarzyszyć na scenie Kwartet ProForma. Muzycy wykonają utwory ojca wokalisty Kultu – Stanisława Staszewskiego w nowych aranżacjach.
Dzień później w Scenie na Piętrze wystąpią Andrzej Chadanowicz oraz Filip Łobodziński. Pierwszy z nich zaśpiewa utwory Jacka Kaczmarskiego przetłumaczone na język białoruski. Z kolei Łobodziński zaprezentuje swoje wersje utworów Boba Dylana przetłumaczone przez siebie na język polski, które znalazły się na jego płycie zatytułowanej „Dylan.pl”.
5 listopada w Scenie na Piętrze wystąpią z kolei Pablopavo i Ludziki, a kolejnego dnia duet Jacek Stęszewski i Jack Kleyff.
Prawdziwą gratkę organizatorzy zaplanowali na finał festiwalu. W sobotę, 7 listopada w Sali Ziemi odbędzie się koncert pt. "Krajobraz po uczcie" o tematyce historycznej. W jego trakcie utwory Jacka Kaczmarskiego zaprezentuje Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wraz z solistami, wśród których nie zabraknie prawdziwych ikon polskiej piosenki. Wystąpią m.in. Edyta Geppert, Jacek Bończyk, Krzysztof Kiljański i Janusz Radek.
Koncerty to nie jedyna część programu festiwalu. W jego ramach odbędzie się także dwudniowa konferencja naukowa "Nowe słowa w piosence". W Bibliotece Raczyńskich dyskutować o przemianach tekstów współczesnych piosenek będą dyskutować badacze literatury, kultury, dziennikarze oraz artyści.
Gościem pierwszego dnia konferencji będzie Kazik Staszewski, który opowie m.in. o twórczości swojego ojca. Podczas drugiego dnia o swojej pracy nad tekstem mówić będzie Filip Łobodziński, tłumacz utworów min. Lluisa Llacha, Georgesa Brasenssa i Boba Dylana.
Wybór Biblioteki Raczyńskich na miejsce konferencji nie był przypadkowy.
- Festiwal jest sposobem na przyciągnięcie poznaniaków do biblioteki. Chcemy zachęcić mieszkańców do odkrywania tego, co biblioteka ma do zaoferowania - wyjaśnia Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Literatura jest pisana, ale także mówiona i śpiewana. Przed bibliotekami stoi teraz nowe zadanie udostępniania dóbr kultury mieszkańcom - dodaje.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Darmowe wejściówki będą dostępne w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka oraz w gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .