Trwa ładowanie...
d3jjvhx

Frans Timmermans krytykuje zmiany w sądownictwie w Polsce. Jest reakcja MSZ

- Reakcja wiceszefa KE Fransa Timmermansa to działania niezasadne i nieusprawiedliwione, gdyż proces reformy polskiego sądownictwa dopiero się rozpoczął; jest to działanie przedwczesne, nie ma tu miejsca na "osobistą misję" wiceszefa KE - oświadczyło MSZ.
Share
Frans Timmermans
Frans TimmermansŹródło: PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski
d3jjvhx

Resort zapewnił, że Polska jest gotowa prowadzić dialog z Komisją Europejską z poszanowaniem zasad suwerenności państwa członkowskiego UE.

Zaznaczono przy tym, że "nie służy dialogowi wskazywanie przez Komisję z kim z rządu chce rozmawiać i wyznaczania ultymatywnych terminów na przesłuchania konstytucyjnych ministrów w Brukseli".

"Podtrzymujemy wcześniejsze deklaracje o gotowości do zapoznania przedstawicieli Komisji Europejskiej ze wszystkimi aspektami procesu legislacyjnego zmierzającego do reformy wymiaru sprawiedliwości" - oświadczyło MSZ.

d3jjvhx

Kaczyński nie wytrzymał: "Nie wycierajcie sobie mord moim bratem. Zamordowaliście go"

KE krytycznie oceniła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce. Wskazała, że jeśli wszystkie ustawy w tej sprawie wejdą w życie, zniesiona zostanie niezależność sądów w Polsce.

Komisja przygotuje procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj. Ma być uruchomiona w przyszłym tygodniu.

d3jjvhx

Wiceszef KE Frans Timmermans w środę oświadczył, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.

Najsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego - zobacz wideo

Timmermans powiedział, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów. Witold Waszczykowski odrzucił jednak zaproszenie. - Dopóki proces legislacyjny się nie skończy, nie mam podstaw, by komukolwiek się tłumaczyć - powiedział szef polskiej dyplomacji.

d3jjvhx

Podziel się opinią

Share
d3jjvhx
d3jjvhx
Więcej tematów