Trwa ładowanie...
d3aiab1

Wraca kwestia praworządności w Polsce. Unia może potraktować KRS jako swoją broń

Uchwalenie przez posłów nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa to młyn na wodę dla oskarżającego Polskę o naruszanie praworządności Fransa Timmermansa - mówi RMF FM unijny dyplomata. Ministrowie UE mogą debatować m.in. nad tą kwestią jeszcze w listopadzie. Rzecznik KE potwierdził już, że zmiany te będą "analizowane".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frans Timmermans
Frans Timmermans (Reuters)
d3aiab1

- Będziemy analizować zmiany w KRS w ramach prowadzonej wobec Polski procedury praworządności - powiedział Alexander Winterstein, rzecznik Komisji Europejskiej. Nie chciał udzielać dalszych informacji na ten temat.

- Dialog w związku z procedurą praworządności, uruchomioną jakiś czas temu, to ramy, w których wszystkie istotne elementy będą analizowane. Nie będziemy z sali prasowej oceniali politycznie tego, co się dzieje w państwach członkowskich - stwierdził.

Nowela ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami, wzmacnia pozycję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Szef KE zyskuje dzięki temu kolejny argument dla tezy o zagrożeniu praworządności w Polsce - cytuje unijnego dyplomatę RMF FM.

d3aiab1

Ile zarabiają sędziowie i kiedy przechodzą na emerytury? Oto liczby

Ministrowie ds. europejskich UE mają zostać poinformowani o stanie praworządności w Polsce w listopadzie. To kolejna - po majowej - debata na ten temat. A przyjęcie przez posłów nowelizacji ustawy o KRS będzie dla
wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej argumentem, który posłuży przeciwko rządowi PiS-u.

Na horyzoncie jest debata o mediach

Dodatkowo prawdopodobna bliskość terminów listopadowej dyskusji i debaty o budżecie UE może dać powód do uzależnienia funduszy od przestrzegania praworządności.

Dodatkową okazją do poruszenia problemu wolności mediów w Polsce może być debata ministrów nt. praworządności i mediów, którą przewodnicząca w tym półroczu w UE Estonia chce zorganizować w październiku. Nie jest wykluczone, że któryś z krajów będzie wówczas pytać o sytuację mediów w Polsce - powiedział korespondentce RMF FM jeden z dyplomatów.

Źródło: RMF FM

d3aiab1

Podziel się opinią

Share
d3aiab1
d3aiab1
Więcej tematów