Trwa ładowanie...

KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

Komisja Europejska jest gotowa w przyszłym tygodniu rozpocząć procedurę przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa, jeśli przeprowadzane reformy wymiaru sprawiedliwości zostaną zaakceptowane w obecnym kształcie. Komisja bliska jest też uruchomienia art 7. traktatu o UE. To tzw. opcja atomowa, przewidująca sankcje.

Share
KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum
Źródło: PAP/EPA
d3zoeb6

O tym, że Komisja Europejska, na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera, zajmie się w tym tygodniu sytuacją w Polsce, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Powód? Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w naszym kraju. Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zobacz: Łańcuch światła. Demonstracja pod Sądem Najwyższym

Ze słów Timmermansa wynika, że w przyszłym tygodniu KE przygotuje i uruchomi w przyspieszonym trybie zwykłą procedurę o naruszenie prawa UE. Ta, w odróżnieniu do procedury praworządności, nie wymaga akceptacji państw członkowskich, a może się skończyć sprawą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

d3zoeb6

Wiceszef Komisji nie wykluczył wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności w Polsce. Do poparcia takiego wniosku potrzeba poparcia 22 krajów z 27, bo Polska nie brałaby udziału w takim głosowaniu. Ale już do nałożenia sankcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, a Węgry zapowiedziały, że takiego wniosku nie poprą.

Wiceszef KE Frans Timmermans wyraził głębokie zaniepokojenie przeprowadzaną reformą wymiaru sprawiedliwości. Stwierdził, że zagraża ona niezależności sądów, które - jak powiedział - będą pod politycznym nadzorem rządzących. Mówił też o "poważnym ataku na rządy prawa".

- Rządy prawa są jedną z wartości, na których zbudowaliśmy Unię - podkreślał Timmermans. - Ciągle wyciągamy rękę do rządu polskiego. Chcemy prowadzenia dialogu, ale dialog musi naprawić sytuację - dodał.

Stwierdził też, że Komisja "ma wiele narzędzi, by wpływać na sytuację w kraju".

d3zoeb6

Trzy scenariusze

Wcześniej Polskie Radio donosiło, że eksperci i prawnicy w Komisji Europejskiej rozważają trzy scenariusze działań w sprawie Polski w związku z reformą sądownictwa. Polskie Radio twierdziło, że komisarze nie podejmą dziś żadnych decyzji, ale mogą dyskutować wstępnie o planie działań.

Żaden ze scenariuszy nie przewidywał sankcji w postaci obcięcia unijnych funduszy. Pierwszy z nich dotyczył wysłania nowych rekomendacji w ramach prowadzonej procedury kontroli praworządności, by Polska wycofała się z niektórych zmian w sądownictwie. Drugi - zakwestionowania niektórych zapisów i rozpoczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa. Trzeci - najostrzejszy - wysłanie wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

d3zoeb6

Podziel się opinią

Share
d3zoeb6
d3zoeb6
Więcej tematów