Trwa ładowanie...
polska
Natalia Durman
14-07-2017 12:37

Nagła decyzja KE. Znów zajmie się Polską

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce. Powód? Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w naszym kraju. Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Share
Nagła decyzja KE. Znów zajmie się PolskąŹródło: PAP/EPA, fot: OLIVIER HOSLET
dkkb8bz

Ocenę sytuacji w Polsce ma przedstawić w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu komisarzy, wiceszef KE Frans Timmermans. W czwartek unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici podkreślał, że KE będzie do końca broniła praworządności. Zapowiadał też wywieranie presji na rząd w Warszawie.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Przeciwko nowelizacji protestowali posłowie opozycji, którzy próbowali zablokować głosowanie. Większość z nich nie wzięła w nim udziału. Ale nie wszyscy. Przeciw było pięciu posłów - dwóch z PO i trzech z koła Republikanie. To właśnie "dzięki" nim rządzący zapewnili sobie ustawowe kworum 230 posłów. Powody swojej decyzji ujawniła w późniejszej rozmowie z WP przewodnicząca koła, posłanka Anna Siarkowska.

Zobacz: "Mord polskiej demokracji". Opozycja o reformie Sądu Najwyższego

W czwartek wieczorem nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przyjęła bez poprawek senacka komisja. Dyskusja nad wnioskami trwała ponad półtorej godziny, zakończyła się opuszczeniem sali przez m.in. senatorów PO.

dkkb8bz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkkb8bz
dkkb8bz
Więcej tematów