Trwa ładowanie...
d3bspya
polska

Nagła decyzja KE. Znów zajmie się Polską

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce. Powód? Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w naszym kraju. Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frans Timmermans
Frans Timmermans (PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET)
d3bspya

Ocenę sytuacji w Polsce ma przedstawić w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu komisarzy, wiceszef KE Frans Timmermans. W czwartek unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici podkreślał, że KE będzie do końca broniła praworządności. Zapowiadał też wywieranie presji na rząd w Warszawie.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Przeciwko nowelizacji protestowali posłowie opozycji, którzy próbowali zablokować głosowanie. Większość z nich nie wzięła w nim udziału. Ale nie wszyscy. Przeciw było pięciu posłów - dwóch z PO i trzech z koła Republikanie. To właśnie "dzięki" nim rządzący zapewnili sobie ustawowe kworum 230 posłów. Powody swojej decyzji ujawniła w późniejszej rozmowie z WP przewodnicząca koła, posłanka Anna Siarkowska.

d3bspya

Zobacz: "Mord polskiej demokracji". Opozycja o reformie Sądu Najwyższego

W czwartek wieczorem nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przyjęła bez poprawek senacka komisja. Dyskusja nad wnioskami trwała ponad półtorej godziny, zakończyła się opuszczeniem sali przez m.in. senatorów PO.

d3bspya

Podziel się opinią

Share

d3bspya

d3bspya
Więcej tematów