Trwa ładowanie...

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed rozpadem UE

• Wieczny pokój w Europie - to nie jest niepodważalne - stwierdził szef niemieckiego MSZ

• Frank-Walter Steinmeier ostrzega w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" przed rozpadem UE

Share
Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed rozpadem UE
Źródło: AFP, Fot: SAFIN HAMED
d3tca8r

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" przed rozpadem UE. Uważane do niedawna za niepodważalne aksjomaty o wiecznym pokoju w Europie i o braku alternatywy wobec UE przestały być, jego zdaniem, aktualne.

- Wieczny pokój w Europie, brak alternatywy wobec zjednoczonej Europy - to przestało być po prostu niepodważalne - uznał Steinmeier w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałkowym wydaniu gazety. Redakcja udostępniła w niedzielę agencjom fragment rozmowy.

d3tca8r

- Kryzys finansowy, fala imigrantów docierająca do Europy i szok wywołany referendum w Wielkiej Brytanii wpędziły Unię Europejską w poważne kłopoty - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem prawicowi populiści próbują obecnie wykorzystać tę sytuację i wskazując na rzekome fiasko UE "polują na głosy osób ze środka społeczeństwa".

- Nawet najbardziej zatwardziali zwolennicy Europy dostrzegają, że należy na nowo przekonywać (do idei europejskiej), wychodząc do ludzi z wieży z kości słoniowej, w której mieszkają profesjonalni przyjaciele Europy - powiedział Steinmeier.

Niemiecki MSZ zapowiada w związku z tym serię dyskusji o Unii Europejskiej z udziałem obywateli. - Nie zamierzamy patrzeć na UE przez różowe okulary. Wręcz przeciwnie - chcemy stawić czoło krytyce i zorientować się, co jest dobrego, a co złego w Europie - wyjaśnił Steinmeier.

Do marca 2017 roku ma odbyć się 30 spotkań z zainteresowanymi obywatelami Niemiec. W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Weźmie w nim udział 400 młodych osób.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d3tca8r

Podziel się opinią

Share
d3tca8r
d3tca8r
Więcej tematów