Frank-Walter Steinmeier nowym prezydentem Niemiec
Byłego ministra spraw zagranicznych poparło w niedzielę w głosowaniu 931 z 1253 elektorów Niemieckiego Zgromadzenia Federalnego. Frank-Walter Steinmeier był wspólnym kandydatem rządowej koalicji CDU/CSU i SPD. Poparli go także Zieloni i liberałowie z FDP.
12.02.2017 | aktual.: 12.02.2017 15:19
61-letni Frank-Walter Steinmeier wywodzi się z socjaldemokratycznej SPD i obecnie jest najpopularniejszym politykiem w Niemczech. Swoją funkcję obejmie 18 marca, po tym jak Joachim Gauck zrezygnował ze względu na wiek z ubiegania się o reelekcję.
W latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia 2017 roku był szefem niemieckiej dyplomacji. Z wykształcenia jest prawnikiem. W polityce przez wiele lat był związany z Gerhardem Schroederem, byłym premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.
Prezydent Niemiec wybierany jest na pięcioletnią kadencje i pełni przede wszystkim obowiązki reprezentacyjne. Największy wpływ na politykę ma poprzez swoje przemówienia, w których odnosi się do najważniejszych problemów krajowych i międzynarodowych.
Nowy prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, dostał już na Twitterze gratulacje od Andrzeja Dudy.
##Niemcy są "kotwicą nadziei"
- Żyjemy w burzliwych czasach, a świat sprawia wrażenie, jakby miał się rozpaść - powiedział tuż po wyborze Frank-Walter Steinmeier. - Gdy w innych częściach świata drżą fundamenty, my musimy tym mocniej tych fundamentów bronić - dodał.
- Czyż to nie wspaniałe, że te Niemcy, nasza trudna ojczyzna, dla wielu ludzi na świecie stały się kotwicą nadziei" - pytał prezydent elekt. Niemcy są jego zdaniem nadzieją dla innych, ponieważ są przykładem na to, że "możliwa jest zmiana na lepsze". - Po wojnie możliwy jest pokój, po podziale pojednanie, a po ideologicznym szale polityczny rozsądek - stwierdził Frank-Walter Steinmeier.
##Wybory na prezydenta Niemiec
Prezydenta wybiera Zgromadzenie Federalne liczące 1260 osób. W jego skład wchodzą po połowie deputowani Bundestagu i elektorzy nominowani przez kraj związkowe (landy).
Poza politykiem SPD o urząd prezydenta ubiegali się czterej inni kandydaci. Die Linke (Lewica) nominowała bezpartyjnego socjologa Christopha Butterwegge, związanego od lat z uniwersytetem w Kolonii. 66-letni naukowiec zajmuje się problemami biedy i wykluczenia w Niemczech. Kandydatem antymigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD)
był wiceprzewodniczący partii Albrecht Glaser. Lokalna bawarska partia Wolni Wyborcy wystawiła samorządowca Alexandra Holda - sędziego znanego z popularnej audycji telewizyjnej poświęconej problemom wymiaru sprawiedliwości. Swojego kandydata zaproponowała też partia Piratów.
Jednak od początku Frank-Walter Steinmeier był uznawany za pewnego wyboru, ponieważ koalicja CDU/CSU i SPD ma 923 głosy w Zgromadzeniu Federalnym.