WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
truszczyński
29-05-2006 (19:40)

Francuska Legia Honorowa dla Jana Truszczyńskiego

Były negocjator członkostwa Polski w Unii
Europejskiej Jan Truszczyński otrzymał Order
Kawalera Legii Honorowej za działania na rzecz Unii Europejskiej i
rozwoju stosunków francusko-polskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ambasador Francji w Polsce Pierre Munat powiedział, wręczając odznaczenie, że są trzy powody dla których otrzymuje je Truszczyński: ma zasługi dla integracji europejskiej i wielkie zasługi dla Polski, a także jest przyjacielem Francji.

Przypomniał, że już na studiach - późniejszy ambasador, główny negocjator członkostwa Polski w UE, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wiceminister spraw zagranicznych - zajął się problemem integracji europejskiej i pozostał jej wierny.

Menat podkreślił też, że w czasie wieloletniej służby państwu Truszczyński charakteryzował się oddaniem, lojalnością oraz bezstronnością.

WP

Dziękując za odznaczenie Truszczyński zwrócił uwagę, że jego doświadczenia z Francuzami zaprzeczają stereotypowi, jaki panuje w Polsce. Moje wszystkie kontakty zawodowe były nacechowane wyjątkowym profesjonalizmem, sympatią i chęcią znalezienia wspólnego języka - powiedział.

Podkreślił też symboliczne i emocjonalne znaczenie francuskiej Legii Honorowej, która przyznawana jest od ponad 200 lat. Dwa słowa wyryte na tym odznaczeniu - "Honor i Ojczyzna" - zobowiązują zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym - zakończył Truszczyński.

Ustanowiony przez Napoleona Bonaparte w 1802 roku Order Legii Honorowej jest najwyższym francuskim odznaczeniem, nadawanym wybitnym i zasłużonym osobistościom, zarówno wojskowym, jak i cywilom.

Z Polaków do tej pory Legię Honorową otrzymali między innymi: Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jarosław Pietras, Andrzej Seweryn, Zdzisław Najder, Barbara Labuda, Piotr Nowina-Konopka i Janina Ochojska.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP