Trwa ładowanie...

Francja: zakończono ewakuację nieletnich z "dżungli" w Calais

• Ostatni nieletni ze zlikwidowanego obozowiska migrantów we francuskim Calais zostali przewiezieni do ośrodków rejestracyjnych w różnych częściach kraju • Ewakuacja ok. 1600 pozostających bez opieki nieletnich rozpoczęła się w środę rano • Po południu, z obozowiska zwanego "dżunglą", wyruszyło ostatnie 38 autokarów z migrantami
Share
Francja: zakończono ewakuację nieletnich z "dżungli" w Calais
Źródło: AFP, Fot: PHILIPPE HUGUEN
d2mjc7c

Ostatni nieletni ze zlikwidowanego obozowiska migrantów we francuskim Calais, zwanego "dżunglą", zostali przewiezieni w środę po południu do ośrodków rejestracyjnych w różnych częściach kraju - podała prefektura departamentu Pas-de-Calais. Ewakuacja ok. 1600 pozostających bez opieki nieletnich rozpoczęła się rano. Około godziny 16 z Calais wyruszyło ostatnie 38 autokarów z migrantami.

##"Do Anglii, nie do Francji"
Jak donosi agencja Reutera, wielu z nich rozpaczliwie chciało dostać się do Wielkiej Brytanii, argumentując, że mają tam rodzinę. - Nie chcemy wsiadać do autokaru, chcemy tylko jechać do Anglii. Do Anglii, nie do Francji - powiedział nastolatek z Afganistanu.

Od czasu likwidacji obozowiska jego nieletni mieszkańcy pozostawali w przystosowanych do tego kontenerach. Ostatnie prowizoryczne schronienia na terenie "dżungli" zlikwidowano w poniedziałek. Z obozu do ośrodków w różnych częściach Francji przewieziono ok. 7 tysięcy ludzi.

d2mjc7c

Francuskie władze zdecydowały się na ewakuację dzieci i nastolatków już teraz z powodu przedłużającego się sporu między Francją a Wielką Brytanią o to, który kraj powinien zapewnić opiekę nieletnim mieszkańcom obozu.

##Napięcie na linii Paryż-Londyn
Prezydent Francois Hollande oświadczył w tym tygodniu, że młodzi migranci zostaną w najbliższych dniach przewiezieni do specjalnych ośrodków, w których brytyjscy urzędnicy służb imigracyjnych będą mogli ocenić, czy przysługuje im azyl w Wielkiej Brytanii. Pozostali mają zostać przekazani francuskiej opiece społecznej.

Napięcie na linii Paryż-Londyn nasiliło się w ostatnich dniach, gdy Hollande zaapelował do brytyjskiej premier Theresy May, aby jej kraj uznał swoją część odpowiedzialności za los nieletnich. W odpowiedzi Wielka Brytania wezwała Francję do zapewnienia im lepszej opieki.

Jeszcze do niedawna obozowisko zamieszkiwało ok. 8 tysięcy migrantów, którzy mieli nadzieję na przedostanie się z Calais do Wielkiej Brytanii.

W 2016 roku prawie 300 tysięcy uchodźców i migrantów próbowało dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podczas tej przeprawy zginęło lub zaginęło co najmniej 3,8 tys. z nich.

d2mjc7c

Podziel się opinią

Share
d2mjc7c
d2mjc7c
Więcej tematów