Trwa ładowanie...

Francja. Macron inwigilowany Pegasusem? Media wskazują na jeden kraj

Jak ustalili dziennikarze francuskiego "Le Monde", w 2019 roku numery telefonów prezydenta Francji Emmanuela Macrona wraz z numerami 14 ówczesnych ministrów zostały wybrane do "ewentualnego objęcia inwigilacją" za pośrednictwem szpiegowskiego systemu Pegasus. "Stało się to na zlecenie Maroka" - stwierdził we wtorek francuski dziennik.

Francja. Macron inwigilowany za pomocą Pegasusa? "Stało się to na zlecenie Maroka" Francja. Macron inwigilowany za pomocą Pegasusa? "Stało się to na zlecenie Maroka" Źródło: PAP, Abaca, fot: Gaillard Romain
d10cj84
d10cj84

Dziennikarze francuskiego "Le Monde" skontaktowali się z Pałacem Elizejskim w tej sprawie. Ten w odpowiedzi zapewnił, że w przypadku potwierdzenia informacji o inwigilacji prezydenta Emmanuela Macrona oraz członków rządu wszczęte zostanie bardzo szczegółowe śledztwo.

O znajdującym się na liście celów prezydencie Francji poinformowała również organizacja dziennikarska Forbidden Stories, która jako pierwsza przeprowadziła dochodzenie w związku z wykorzystywaniem izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

Macron inwigilowany za pośrednictwem Pegasusa? Dyrektor Forbidden Stories: Potrzebna analiza techniczna urządzenia

Wprawdzie dyrektor Forbidden Stories Laurent Richard zgodził się z doniesieniami "Le Monde", jednak zwrócił uwagę na to, że faktyczne potwierdzenie tego, czy Emmanuel Macron był rzeczywiście inwigilowany z wykorzystaniem Pegasusa może jedynie potwierdzić analiza techniczna używanego przez niego telefonu komórkowego.

d10cj84

ZOBACZ TEŻ: System Pegasus wykorzystywany przez polskie służby? Sienkiewicz nie ma wątpliwości

Zaznaczył też, że bez względu na to, czy francuski prezydent "był inwigilowany czy nie", z przeprowadzonej analizy jednoznacznie wynika, że "było zainteresowanie" na takie zlecenie.

Nie tylko Macron. Inwigilowanych polityków mogło być więcej

Jak podają "Le Monde" i agencja Reutera, telefon komórkowy, a właściwie numer francuskiego prezydenta zidentyfikowano jako "potencjalny obiekt infiltracji zleconej przez Maroko". Z kolei dziennik "Le Monde" dodał, że w 2019 roku za pomocą systemu Pegasus mógł być również inwigilowany ówczesny premier Francji Edouard Philippe.

d10cj84

Numery telefonów zarówno prezydenta Macrona jak i 14 członków francuskiego rządu znalazły się wśród 50 tysięcy innych numerów, które zostały przeanalizowane przez Forbidden Stories i Amnesty International w ramach śledztwa. Swoje wnioski z dochodzenia organizacje przekazały m.in. dziennikom "Le Monde", "Guardian" i "Washington Post".

Macron inwigilowany? Twórcy Pegasusa wszystkiemu zaprzeczają

Wszystkiemu zaprzecza jednak producent systemu szpiegowskiego Pegasus. Firma NSO Group opublikowała we wtorek oświadczenie, w którym podkreślono, że Emmanuel Macron "nie jest i nigdy nie był celem (ataku), ani nie zostały wybrany jako cel przez klientów NSO".

d10cj84

Firma utrzymuje też, że wbrew oskarżeniom nie udostępnia żadnych danych autorytarnym reżimom, a jej oprogramowanie ma jedynie służyć przeciwdziałaniu terrorystom i przestępcom.

Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus po "zainfekowaniu" telefonu pozwala na dostęp do połączeń, wiadomości, zdjęć, listy kontaktów czy nawet do odsłuchiwania połączeń wykonywanych przez posiadacza urządzenia.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10cj84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10cj84
Więcej tematów