Francja i Niemcy: Macron i Merkel podpiszą w Akwizgranie nowy traktat o współpracy
Francja i Niemcy: Emmanuel Macron i Angela Merkel, podpiszą w Akwizgranie nowy traktat dotyczący współpracy dwóch państw. Ma dostosować historyczne porozumienie z 1963 r. do współczesnych realiów.
21.01.2019 17:03
Francja i Niemcy: Macron i Merkel podpiszą w Akwizgranie nowy traktat
We wtorek 22 stycznia 2019 roku, prezydent Francji, Emmanuel Macron, i kanclerz Niemiec, Angela Mekrel, podpiszą nowy traktat o współpracy. Dokument ma dostosować historyczne porozumienie między państwami z 1963 roku do współczesnych realiów. Jak podaje Reuters, Francja i Niemcy pogłębią współpracę w dziedzinie sprawy zagranicznych, obrony, bezpieczeństwa wewnętrznego i wewnętrznego i rozwoju, a przy tym będą działać na rzecz wzmocnienia zdolności Europydo samodzielnego działania. Wiadomo, że według projektu porozumienia oba państwa mają sformalizować istniejącą już współpracę między innymi poprzez pogłębienie współdziałania gospodarczego w ramach francusko-niemieckiej „strefy gospodarczej” i rozwijanie europejskich zdolności obronnych. Ich celem jest również wzmocnienie „wspólnej kultury” w siłach zbrojnych i zwiększenie ich wspólnego zaangażowania, a także pogłębienie wymiany kulturalnej i szkolnej, współpracy transgenicznej.
Francja i Niemcy – traktat 22 stycznia 2019
Należy podkreślić, że oba państwa będą działać wspólnie na forum ONZ. Ich celem jest uzyskanie stałego miejsca dla Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wiadomo, że nowy traktat zostanie podpisany we wtorek 22 stycznia 2019. Przypominamy, iż dzień ten stanowi 56. rocznicę zawarcia traktatu elizejskiego przez ówczesnego prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a oraz kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, Konrada Adenauera. Pomysł unowocześnienia traktatu padł podczas zeszłorocznych obchodów 55.rocznicy podpisania dokumentu. Istotne jest również miejsce jego podpisania. Akwizgran znajduje się przy samej granicy z Francją i niegdyś był siedzibą króla Franków, Karola Wielkiego, a z później przez pewien czas wchodził w skład Francji. Traktat elizejski zakończy trwającą wieki rywalizację między dwoma państwami i stał się zalążkiem ich dążeń do europejskiej integracji.