Francja: były dowódca wojskowy ETA wyraża ubolewanie wobec ofiar
Były dowódca wojskowy organizacji separatystów baskijskich ETA Garikoitz Aspiaru Rubina, alias Txeroki, wyraził ubolewanie wobec ofiar jej działalności. Przed sądem w Paryżu rozpoczął się proces Rubiny i dziewięciu innych członków organizacji.
ETA ubolewa w związku z krzywdami, jakie zostały wyrządzone ofiarom - oświadczył Rubina. Odczytał deklarację, w której ponowił apel, aby francuski rząd zaangażował się w sprawę uregulowania konfliktu i - jak to ujął - "nie zamykał się na możliwość zawarcia pokoju".
Powstała w 1959 r. baskijska organizacja zbrojna ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) od roku 2001 widnieje na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA. Separatyści domagają się utworzenia niepodległego państwa baskijskiego w rejonie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji.
ETA jest odpowiedzialna za śmierć 829 policjantów, wojskowych i funkcjonariuszy administracji państwowej, głównie w okresie od 1959 do 1975 r. W październiku 2011 r. oficjalnie wyrzekła się stosowania przemocy.
W styczniu 2013 r. baskijska partia niepodległościowa Batasuna - legalna we Francji, ale zdelegalizowana w 2003 r. w Hiszpanii ze względu na powiązania z ETA - ogłosiła swe rozwiązanie i zamiar poszukiwania innej formy działania.
Zarówno Hiszpania, jak i Francja domagają się całkowitego i bezwarunkowego rozbrojenia i rozwiązania ETA, podczas gdy organizacja ta systematycznie apeluje do rządów tych krajów o dialog oraz uwolnienie około 700 jej członków osadzonych w więzieniach na terenie obu państw.