PolskaFragmenty XVII-wiecznego ołtarza odkryto w kalwaryjskiej bazylice

Fragmenty XVII-wiecznego ołtarza odkryto w kalwaryjskiej bazylice

Dobrze zachowane pozostałości XVII-wiecznego malowanego ołtarza odkryli konserwatorzy podczas prac w pomieszczeniach zakrystii przy bazylice w Kalwarii Zebrzydowskiej - poinformował kustosz sanktuarium ojciec Damian Muskus.

Konserwatorzy odkryli pozostałości na ścianie tak zwanej trzeciej zakrystii. Pokrywało je kilkanaście warstw farby i tynku. Pozostałości malowanego ołtarza są dość dobrze zachowane - powiedział kustosz.

Jego zdaniem, opierając się na danych archiwalnych można z ogromną pewnością powiedzieć, że jest to pierwszy ołtarz, w którym umieszczony był obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, zanim został przeniesiony do wzniesionej w tym celu kaplicy. W zakrystii był przechowywany w latach 1642-1658, to jest do czasu oficjalnego uznania wizerunku przez Kościół za obraz łaskami słynący - powiedział ojciec Damian.

Konserwator Tadeusz Stopka dodał, że za autentycznością ołtarza przemawia data jego powstania (lata od 1642 do 1644) oraz kształt malowidła. Malowana architektura ołtarza obejmuje górne pole, w którym namalowany jest 'Chrystus Ukrzyżowany', natomiast dolne pole jest puste co świadczy o tym, że umieszczony był w nim obraz Matki Bożej. Ponadto proporcja boków wyznaczonego prostokąta jest zgodna z wielkością obrazu kalwaryjskiej Madonny - powiedział Stopka.

Bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium, planują pełną konserwację malowanego ołtarza z uzupełnieniem ubytków warstwy malarskiej. Zakończenie prac konserwatorskich wszystkich pomieszczeń nastąpi około 20 kwietnia.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Razem z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej. W 1979 i 2002 roku pielgrzymował tu Jan Paweł II, który przed objęciem Stolicy Apostolskiej był silnie związany z tym miejscem. (mg)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)