Finowie gorąco pragną być w NATO. Na własnych, nie tureckich warunkach

Zdecydowana większość Finów nie chce, aby Finlandia zmieniła swoje prawo z uwagi na żądania Turcji. Weto Ankary wobec wstąpienia dwóch skandynawskich państw do sojuszu i lista warunków, jakie są konieczne do zgody, budzi sprzeciw fińskiego społeczeństwa - takie są wyniki sondażowych badań.

Prezydent Turcji stawia przez Finlandią i Szwecją, pretendującymi do struktur NATO, warunki do spełnienia. Finowie coraz bardziej wspierają swoją obecność w pakcie militarnym, ale nie zgadzają się z zarzutami Turcji
Prezydent Turcji stawia przez Finlandią i Szwecją, pretendującymi do struktur NATO, warunki do spełnienia. Finowie coraz bardziej wspierają swoją obecność w pakcie militarnym, ale nie zgadzają się z zarzutami Turcji
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 dia images

Poparcie dla członkostwa Finlandii w NATO po raz kolejny osiągnęło nowy rekord. Według niedawnego raportu HS-Gallup, 79 proc. Finów chce, aby kraj przystąpił do NATO. Przeciwników jest zaledwie 11 proc., przy czym większość z nich nie potrafi uzasadnić swojego stanowiska. Poparcie dla członkostwa w Sojuszu wzrosło niemal we wszystkich grupach ludności.

W badaniu przeprowadzonym na początku maja poparcie dla NATO w Finlandii wyniosło 73 proc., co było niezwykłym wynikiem. Gazeta "Helsingin Sanomat" w czerwcu ponownie zapytała Finów o zdanie w sprawie przystąpienia kraju do Paktu Północnoatlantyckiego, tym razem stawiając również pytanie o to, co społeczeństwo sądzi o zastrzeżeniach Turcji i jak ocenia możliwości spełnienia oczekiwań Ankary.

Dotyczą one rzekomego wspierania przez dwa skandynawskie kraje, pretendujące do NATO, organizacji uznanych w Turcji za terrorystyczne. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że Finlandia i Szwecja służą za kryjówki dla terrorystów.

W tureckiej prasie trwa kampania, legitymizująca zarzuty Ankary. Dowodzi się, że Szwecja i Finlandia utrzymują kontakty ze zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), kurdyjską milicją YPG w Syrii. Sztokholm i Helsinki mają również być zwolennikami żyjącego w USA kaznodziei Fethullaha Gülena, w Turcji podejrzewanego o próbę przeprowadzenia zamachu stanu w 2016 roku

Finowie gorąco pragną być w NATO. Na własnych, nie tureckich warunkach

W sondażu, przeprowadzonym na zlecenie fińskiej gazety przez Kantar Public, Finowie zostali zapytani o to, czy ich kraj powinien zgodzić się na warunki Turcji. Zdecydowana większość, bo aż 70 proc. respondentów, była zdania, że Finlandia nie powinna zmieniać swojego ustawodawstwa ani rezygnować z jego zasad z powodu warunków tureckich. Tylko 14 proc. uznało, że kraj może pójść na kompromis.

Najbardziej skłonni do ustępstw byli Finowie, którzy nie określali swoich politycznych barw. Najostrzejsze stanowisko w sprawie ustępstw ma lewica i Zieloni.

"HS" od 20 lat bada nastroje społeczne w sprawie wstąpienia do NATO. Finowie zdecydowanie zmienili postrzeganie członkostwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Oburzenie po krytyce Macrona przez Morawieckiego. "Czy to jest polski interes?"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
turcjafinlandianato

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (49)