Finlandia w NATO? Turcja zdecydowała
Projekt ustawy o zatwierdzeniu protokołu akcesyjnego Finlandii do NATO został przyjęty przez Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji - podaje państwowa agencja Anadolu. Za ratyfikacją głosowało 276 obecnych posłów, kilka dni po tym, jak ratyfikację poparł parlament Węgier. Decyzję skomentował już fiński przywódca.
Turecki parlament jednogłośnie ratyfikował w czwartek wieczorem przystąpienie Finlandii do NATO, które było blokowane przez Ankarę od maja ubiegłego roku. Za ratyfikacją głosowało 276 obecnych posłów.
Zdaniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, w przeciwieństwie do Szwecji, Finlandia wypełniła swoje zobowiązania wynikające z memorandum podpisanego w zeszłym roku, na mocy którego oba kraje aplikujące do NATO zobowiązały się do zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa Turcji.
- Chcę podziękować każdemu z osobna za zaufanie i wsparcie. Finlandia będzie mocnym i kompetentnym sojusznikiem, zaangażowanym w bezpieczeństwo Sojuszu - oświadczył w piątek po północy prezydent Sauli Niinisto. - Oczekujemy, że Szwecja stanie się członkiem NATO tak szybko, jak to możliwe – dodał prezydent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzja podjęta przez wszystkich członków NATO
Kandydatura Finlandii zatwierdzona jest obecnie przez wszystkie 30 państw członkowskich NATO. W parlamencie Turcji została ratyfikowana głosami 276 deputowanych. Głosowania było transmitowane na żywo w telewizji. Kandydatura Szwecji, zgłoszona jednocześnie z Finlandią, pozostaje zablokowana przez Ankarę i Budapeszt.
Turcja była ostatnim z 30 krajów sojuszu, które nie ratyfikowały przystąpienia do niego Finlandii. W zeszłym tygodniu zrobił to węgierski parlament. Tym samym Finlandia nie ma już przeszkód, by przystąpić do sojuszu.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Szwecja i Finlandia wystąpiły o członkostwo w NATO, ale Ankara nie chce ratyfikować przystąpienia Szwecji do sojuszu. W styczniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Szwecja "nie powinna liczyć na to, że Turcja zatwierdzi jej wniosek".
Erdogan ogłosił to po tym, jak duński prawicowy polityk zorganizował protest przed ambasadą Turcji w Sztokholmie, podczas którego spalił Koran.
Piszą o "historycznym momencie"
- Chcę podziękować każdemu z osobna za zaufanie i wsparcie. Finlandia będzie mocnym i kompetentnym sojusznikiem, zaangażowanym w bezpieczeństwo Sojuszu - oświadczył w czwartek prezydent Sauli Niinisto. - Oczekujemy, że Szwecja stanie się członkiem NATO tak szybko, jak to możliwe - dodał prezydent.
- Finlandia stoi u boku Szwecji teraz i w przyszłości - wskazała również szefowa fińskiego rządu.
Finlandia, wspólnie ze Szwecją w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę złożyły jednocześnie wnioski akcesyjne do NATO w maju ubiegłego roku. Oba kraje nordyckie dotąd prowadziły politykę neutralności. W lipcu ubiegłego roku Finlandia i Szwecja uzyskały status członków-obserwatorów NATO. Fiński parlament już wcześniej zatwierdził akt przystąpienia do Sojuszu. Podpisał go także prezydent Niinisto.
Fińskie media piszą o "historycznym" momencie dla Finlandii i długo oczekiwanej decyzji ze strony Turcji. Podkreślają , że mając ponad 1300 km granicę z Rosją , proces przystąpienia do NATO jest najważniejszym krokiem w narodowej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa od czasu upadku ZSRR i akcesji kraju do UE w połowie lat 90.