Trwa ładowanie...
d2i3vxd

"Financial Times": Ukraińcy w Polsce "użyteczni dla PiS"

Ponad 1,3 miliona ukraińskich migrantów, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski, okazują się politycznie i ekonomicznie użyteczni dla polskiego rządu - ocenia brytyjski dziennik. Według ekspertów, migracja Ukraińców do Polski ma podobne skutki co migracja Polaków do Wielkiej Brytanii czy Niemiec.
Share
granica, kontrola, cło
granica, kontrola, cłoŹródło: Forum, Fot: Lukasz Dejnarowicz
d2i3vxd

"FT" zauważa, ze napływ Ukraińców do Polski jest jedną z największych, choć mniej zauważanych masowych migracji w Europie. W ubiegłym roku w Polsce wydano 1,3 miliona oświadczeń pozwalających Ukraińcom na pracę w Polsce, zaś 116 tys. otrzymało długoterminowe pozwolenia na pracę. W porównaniu z 2013 rokiem to wzrost o 600 procent.

Według brytyjskiego dziennika, napływ Ukraińców wiąże się z politycznymi korzyściami dla "nacjonalistycznego rządu PiS", bo przydaje się jako argument na nieprzyjmowane migrantów z Bliskiego Wschodu, a także by zapełnić lukę na rynku pracy po wyjeździe ponad 2 milionów polskich migrantów na Zachód.

Tymczasem na zachodzie Europy narastają obawy, że przyznanie obywatelom Ukrainy prawa do podróżowania bez wiz w całej Unii spowoduje podobny napływ ukraińskich pracowników do pozostałych krajów. Mimo to, dziennik zwraca uwagę na to, że rysowane przez polski rząd paralele z migracją uchodźców z Bliskiego Wschodu nie są celne, bo Ukraińcy w Polsce to nie uchodźcy, lecz imigranci poszukujący lepiej płatnej pracy. Ze względu na słabość hrywny, płace w Polsce są nawet pięciokrotnie wyższe niż na Ukrainie.

d2i3vxd

Sytuacja Ukraińców w Polsce bardziej podobna jest do tej Polaków w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Według Tomasza Wielądka, ekonomisty banku Barclays w Londynie, który prowadzi badania na ten temat, Ukraińcy są zatrudniani w tych samych sektorach i na podobnych pozycjach, co Polacy na Zachodzie. Podobny jest też efekt ich napływu. Według szacunków, przybycie imigrantów z Ukrainy spowolniło wzrost płac w całym kraju. Według Wielądka, choć fakt ten czyni polską gospodarkę bardziej konkurencyjną, może też spowodować zwiększenie fali emigracji z Polski.

Obecność Ukraińców w Polsce jest jednak korzystna także z tego powodu, że poprawia sytuację demograficzną naszego kraju, a także obniża koszty i łagodzi efekty polityki socjalnej rządu, w tym programu 500+ i obniżenia wieku emerytalnego.

d2i3vxd

Podziel się opinią

Share
d2i3vxd
d2i3vxd
Więcej tematów