"Financial Times" o kulisach rozmowy Kaczyński-May. Polska postawiła Wlk. Brytanii warunki?
Theresa May spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim, by zdobyć wsparcie Polski w osiągnięciu korzystnego porozumienia ws. Brexitu. W zamian obiecała, że Wlk. Brytania pozostanie liderem NATO i utrzyma znaczącą obecność militarną w regionie. Ale Polska postawiła też inne warunki.
Czwartkowa rozmowa Kaczyńskiego z May przy Downing Street 10 trwała prawie godzinę. Prezes PiS twierdził tuż po jej zakończeniu, że dotyczyła głównie przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii. Spotkanie prezesa PiS z premier Wlk. Brytanii planowane było na środę, jednak nie odbyło się ze względu na atak terrorystyczny, który tego dnia miał miejsce w Londynie.
Kulisy spotkania odsłania "Financial Times". Zdaniem dziennika, rozmowy Kaczyńskiego z May zdominowała kwestia wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. "FT" przytacza m.in. słowa Daniela Kawczynskiego - urodzonego w Polsce deputowanego z Partii Konserwatywnej - który stwierdził, że Warszawa oczekuje większego wsparcia militarnego ze strony Wielkiej Brytanii, w tym nowej stałej bazy NATO na wschód od Warszawy. Kolejnym warunkiem ma być zagwarantowanie ochrony praw pracowniczych Polaków na Wyspach.
Dziennik podkreśla zarazem, że wielu europejskich liderów jest podejrzliwych w stosunku do Kaczyńskiego przez jego "populistyczno-nacjonalistyczne" poglądy. Przypomina, że w 2015 r. prezes PiS stwierdził, że uchodźcy mogą do Polski sprowadzić pasożyty i inne choroby.
"FT" podkreśla, że londyńska wizyta Kaczyńskiego była czymś wyjątkowym. Zaznacza, że prezes PiS dopiero drugi raz od śmierci brata zdecydował się na podróż samolotem. Zauważa ponadto, że Kaczyński nie pełni formalnie żadnego rządowego stanowiska.
"Dyplomatyczny nietakt" Szydło
Dziennik wytknął również "dyplomatyczny nietakt" Beacie Szydło, cytując jej czwartkową wypowiedź na temat ataku terrorystycznego w Londynie. Przypomnijmy, premier na antenie TVN24 stwierdziła: "Często słyszę w Europie, by nie wiązać polityki migracyjnej z terroryzmem, ale niemożliwym jest niełączenie tych dwóch kwestii”. W momencie wywiadu nie było wiadomo, kim był zamachowiec, po kilku godzinach ujawniono zaś, że mężczyzna urodził się w Wielkiej Brytanii.
Przed "FT", wykorzystywanie tragedii z Londynu do własnej polityki wewnętrznej za "haniebne" uznały inne zagraniczne media. O sprawie pisaliśmy TU.
Kaczyński zaproponował May "deal"
O tajnikach spotkania kaczyńskiego z May piszą w piątek też rodzime media. "Gazeta Wyborcza", powołując się na "rozmówców z PiS", podała, że prezes PiS poleciał do Londynu z taką propozycją: rząd polski wesprze Wielką Brytanię w negocjacjach dotyczących jej wyjścia z Unii Europejskiej, tak by warunki nie były zbyt surowe, a w zamian Wielka Brytania zagwarantuje Polakom na Wyspach odpowiednie prawa. Więcej na ten temat można przeczytać TU.