FBI odzyskała skradziony obraz Goi
FBI poinformowała o odzyskaniu cennego obrazu skradzionego 8 listopada, gdy przewożono go z Muzeum Sztuki Toledo w stanie Ohio do nowojorskiego Muzeum
Guggenheima na wystawę.
Obraz hiszpańskiego mistrza Francisca de Goi "Dzieci z wózkiem", należący od 1959 roku do Muzeum Sztuki Toledo, był ubezpieczony na ponad milion dolarów. Skradziono go w pobliżu Scranton w stanie Pensylwania. Obraz przewoziła firma wyspecjalizowana w przewozie dzieł sztuki.
Dzieło Goi jechało na wystawę hiszpańskiego malarstwa, od El Greca do Picassa, zatytułowaną "Czas, prawda i historia".
FBI odmawia podania szczegółów. Poinformowano jedynie, że obraz wydaje się nieuszkodzony i że do jego odzyskania przyczyniły się obszerne doniesienia mediów na temat spektakularnej kradzieży.
Być może pomogła też obietnica nagrody - ubezpieczyciel obrazu zaoferował 50 tysięcy dolarów za informacje prowadzące do odzyskania dzieła.
Obraz, namalowany w 1778 roku, przedstawia czworo kolorowo ubranych dzieci, które stoją z drewnianym wózkiem pod drzewem.
Francisco Goya y Lucientes (1746-1828), hiszpański malarz królewski, początkowo kontynuator tradycji weneckiej i barokowej, świetny grafik, stał się prekursorem nowoczesności, zwracając się ku poszukiwaniu form dla wyrażenia subiektywnych wizji.
W późnych "czarnych malowidłach", z lat 1820-1824, oraz w cyklu "Disparates", nawiązującym do grafik z teki "Kaprysów" (1797), ukazał fantastyczny świat marzeń i urojeń. Porzucił w nich zasady klasycystycznej kompozycji, dając przejmującą wizję upadku, rozpadu tradycyjnych wartości i samozagłady, jak np. w obrazie "Saturn pożerający jedno ze swoich dzieci".
Odrzucał towarzyskie konwenanse i artystyczne kanony. Stał się źródłem inspiracji dla malarzy XIX i XX wieku od Delacroix po Picassa, symbolistów, impresjonistów, fowistów i surrealistów.