Trwa ładowanie...

FAZ o relacjach USA-Rosja: Na progu zimnej wojny

Zapowiedź wysłania przez USA dwóch okrętów na Morze Czarne ma pokazać Władimirowi Putinowi, gdzie przebiega granica, której nie powinien przekraczać. Jest to krok ryzykowny, ale dla Kremla ten język jest zrozumiały.

Share
Wysłanie amerykańskich okrętów na Morze Czarne to język, który jest dla Kremla zrozumiały - pisze FAZ.
Wysłanie amerykańskich okrętów na Morze Czarne to język, który jest dla Kremla zrozumiały - pisze FAZ.Źródło: pixabay.com
d3uaske

"Nowy prezydent Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone będą bardziej aktywne na arenie międzynarodowej. Było do przewidzenia, że doprowadzi to do konfliktów z Rosją" - pisze Nikolas Busse w komentarzu opublikowanym w sobotnim wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Strategiczny rywal Zachodu

Władmir Putin należał - jego zdaniem - do beneficjentów uprawianej przez Donalda Trumpa "polityki wycofywania się" Ameryki, która otworzyła przed przeciwnikami Zachodu wiele nowych możliwości działania.

d3uaske

Nikolas Busse przypominał, że Biden jako wiceprezydent za kadencji Obamy obserwował proces stałego pogarszania się relacji amerykańsko-rosyjskich. Jego partia (Demokraci) ucierpiała wskutek działań rosyjskich służb, próbujących wpłynąć na wynik wyborów w USA.

Ryszard Czarnecki z PiS udzielił porady Jarosławowi Gowinowi

"To, co się obecnie zaznacza, nie odbiega daleko od poziomu zimnej wojny. Nie istnieje żaden region świata, w którym Rosja nie występowałaby jako strategiczny rywal Zachodu" - ocenia komentator.

Powrót do konfrontacji ideologicznej

Jak podkreśla, między Rosją a Ameryką znów istnieją różnice światopoglądowe. "Dawniej linia podziału przebiegała między kapitalizmem a komunizmem, dziś konflikt przebiega między demokracją a autorytaryzmem" - czytamy w „FAZ”.

d3uaske

Tak jak dawniej, znów mamy do czynienia z wyścigiem zbrojeń, włącznie z „małymi operacyjnymi demonstracjami siły”. Informacja, że USA zamierzają wysłać dwa okręty wojenne na Morze Czarne pasuje do tej sytuacji. Rosja - dodaje komentator - zapowiedziała przeniesienie (jednostek) z Morza Kaspijskiego.

"Powodem są oczywiście napięcia na Ukrainie" - wyjaśnia Nikolas Busse. "Biden chce widocznie pokazać Putinowi granice. Byłoby to posunięcie nie pozbawione ryzyka, ale jest to język, który na Kremlu jest zrozumiały" - podsumowuje dziennikarz „FAZ”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uaske

Podziel się opinią

Share
d3uaske
d3uaske
Więcej tematów