ŚwiatFarmaceuta oszukał ponad 60 tys. chorych na raka. "Jesteśmy zbyt ufni"

Farmaceuta oszukał ponad 60 tys. chorych na raka. "Jesteśmy zbyt ufni"

Prokuratura w Essen przedstawiła akt oskarżenia przeciwko farmaceucie z Bottrop, który zbyt nisko dozował substancje czynne w lekach nowotworowych. Akt oskarżenia liczy 820 stron i wymienia prawie 62 tys. przypadków.

Farmaceuta oszukał ponad 60 tys. chorych na raka. "Jesteśmy zbyt ufni"
Źródło zdjęć: © picture-alliance/DPA/U.Deck | apteka niemcy
Adam Przegaliński

Mężczyzna oszukał w ten sposób kasy chorych na 56 mln euro. Ponad tysiąc pacjentów onkologicznych przyjmowało te środki w ramach chemioterapii, podobnie jak inne leki, które – jak zaznacza się w akcie oskarżenia – miały przez to dużo słabsze działanie lub nie miały żadnego.

W środę prokuratura w Essen upubliczniła szczegóły aktu oskarżenia przeciwko 47-letniemu farmaceucie.

Zobacz też: Apteki dla aptekarzy, leki tylko dla bogatych?

Żądza zysku zamiast pomocy ludziom

Sprawa ta zaalarmowała organizacje ochrony pacjentów, które domagają się ściślejszego nadzoru prawie 300 aptek wyspecjalizowanych w produkcji leków onkologicznych w Niemczech. Sędziowie muszą obecnie zbadać i zdecydować, czy przeciwko farmaceucie zostanie wniesiona sprawa karna. Prokuratura wychodzi z założenia, że ma dość materiału dla udowodnienia 61 980 szczególnie ciężkich przypadków łamania ustawy o lekach. Niektóre z nich kwalifikują się jako usiłowanie uszkodzenia ciała i oszustwa na dużą skalę.

Apteka w Bottrop, do momentu ujawnienia tych zarzutów, była apteką o profilu onkologicznym. Takie apteki dysponują m.in. sterylnymi laboratoriami i zaopatrują indywidualnie pacjentów oraz szpitale w leki hamujące wzrost nowotworów. Jak wyjaśnił rzecznik prokuratury, wielu z pacjentów i bliscy zmarłych pacjentów, którzy otrzymywali leki zawierające zaniżone dawki substancji czynnej, złożyli doniesienia na policję o domniemanym czynie karnym.

Bardzo słaba kontrola aptek

Organizacje ochrony pacjentów domagają się ostrzejszych kontroli dla aptek samodzielnie sporządzających leki. – Zasady kontroli aptek o szczególnych profilach są bardzo słabe – krytykuje Eugen Brysch, prezes Niemieckiej Fundacji Ochrony Pacjentów.

Jego zdaniem federalny minister zdrowia Hermann Groehe (CSU)
powinien zaostrzyć przepisy. Ryzyko, że ktoś zostanie złapany na takich oszustwach musi być większe – domaga się Juergen Heckmann z organizacji samopomocy pacjentów z rakiem jelita. Organizacja charytatywna Paritaetischer Wohlfahrtsverband domaga się w swojej petycji przeprowadzania regularnych, niezapowiedzianych kontroli w aptekach. Leki niewydane pacjentom muszą być poddawane wyrywkowym kontrolom. Obecnie kontrole takie są zapowiadane i przeprowadzane co 2-3 lata. Potrzebne są natomiast niezapowiadane kontrole cztery razy w roku.

– Jesteśmy zbyt ufni – uważa Brysch, zaznaczając, że za całą tą sprawą kryją się tysiące ciężko chorych ludzi, którzy mieli nadzieję, że indywidualna terapia onkologiczna ich wyleczy lub przedłuży im życie.

DPA/Małgorzata Matzke

Przeczytaj też w "Deutsche Welle": Zamach w Barcelonie

Źródło artykułu:Deutsche Welle
oszustwoaptekaleki onkologiczne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)