Fałszywe zbiórki na powodzian. Dwóm mężczyznom przedstawiono zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie i Prokuratura Rejonowa w Lublińcu prowadzą sprawy przeciwko oszustom, którzy chcieli wyłudzić pieniądze pod pretekstem zbiórki na rzecz powodzian. Dwaj mężczyźni działali oddzielnie, ale mieli podobne intencje i sposoby.

Na powodzi żeruje wielu oszustów. Prokuratury w Częstochowie i w Lublińcu prowadzą sprawy przeciwko mężczyznom, którzy chcieli wyłudzić pieniądze pod pretekstem naprawy szkód powodziowych
Na powodzi żeruje wielu oszustów. Prokuratury w Częstochowie i w Lublińcu prowadzą sprawy przeciwko mężczyznom, którzy chcieli wyłudzić pieniądze pod pretekstem naprawy szkód powodziowych
Źródło zdjęć: © PAP | Joe Giddens

27.09.2024 | aktual.: 27.09.2024 16:54

W sprawie wyłudzeń "na powódź" toczą się oddzielne postępowania. Śledztwo Prokuratury Rejonowej w Częstochowie dotyczy 44-letniego Pawła R., który kilka dni temu zbierał pieniądze - rzekomo na rzecz poszkodowanych w powodzi - wśród mieszkańców powiatu kłobuckiego.

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu prowadzi natomiast sprawę 33-letniego Łukasz B. Mężczyzna jest podejrzany o to, że zamieścił na portalu internetowym ogłoszenie, z którego wynikało, że został pokrzywdzony w powodzi i prosi o wsparcie finansowe na remont domu.

Zorganizowali fałszywe zbiórki na powodzian. Odpowiedzą przed sądem

Jak podał w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, sprawca nie osiągnął zamierzonego celu. Zbiórka została zablokowana przez administratora strony z uwagi na podejrzenie wyłudzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W toku postępowania obu mężczyznom przedstawiono zarzuty dotyczące oszustw oraz prób oszustw, które polegały na tworzeniu nieprawdziwych zbiórek pieniężnych na pomoc ofiarom powodzi. Podejrzani przyznali się do popełnienia tych czynów.

- W postępowaniach przedstawiono mężczyznom zarzuty oszustw i usiłowania oszustw polegających na organizowaniu fałszywych zbiórek pieniędzy na rzecz poszkodowanych w powodzi. Podejrzani przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Wobec sprawców prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji - dodał prokurator Ozimek.

Mężczyzn czekają teraz procesy. Zarzucane podejrzanym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Informacje o legalnych zbiórkach publicznych dostępne są na witrynie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawdzone adresy znaleźć można na stronie www.zbiorki.gov.pl.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, wspólnie z Wirtualną Polską, uruchomiły zbiórkę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla miejsc najbardziej dotkniętych przez powódź. Fundacja PCPM wspiera działania lokalnych organizacji, które są na miejscu i niosą pomoc.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)