Trwa ładowanie...
d2n1212

Ewolucja przekazu w TVP. Lekarze wczoraj żądali 3,5 tys. zł, teraz już miliardów

W niedzielę widzowie głównego wydania "Wiadomości TVP" po raz kolejny mogli obejrzeć materiał o proteście lekarzy rezydentów. Telewizja publiczna od kilku dni relacjonuje to wydarzenie próbując przekonać widzów, że w akcji lekarzy chodzi tylko o podwyżki pensji. Wszystko zaczęło się kilka dni temu od paska, na którym pracownicy TVP umieścili napis "Rezydenci: 3,5 tys. zł podwyżki to za mało". Wczoraj "Wiadomości TVP" podały kwotę miliarda złotych, a internauci nie zostawiają na stacji suchej nitki za ten przekaz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paski na temat rezydentów wyświetlone w głównym wydaniu "Wiadomości TVP".
Paski na temat rezydentów wyświetlone w głównym wydaniu "Wiadomości TVP". (tvp)
d2n1212

Viralem w mediach społecznościowych stało się zdjęcie ilustrujące ewolucję przekazu TVP wobec lekarzy. Internauci pytają, czy to "autentyczne screeny" i żartują, że osoba ratująca ludzkie życie ma czelność domagać się niewielkiej części wynagrodzenia, które zarabia prowadzący główne wydanie "Wiadomości TVP". O ogromnych zarobkach w TVP pisaliśmy więcej tutaj.

d2n1212

Ile w rzeczywistości zarabiają rezydenci? Wszystko zależy od tego, jaką specjalizację wybiorą. Umowa z lekarzem zawierana jest na czas określony. Jej długość zależy od dziedziny specjalizacji i może trwać od czterech do sześciu lat. Również wynagrodzenie rezydenta zależy od specjalizacji, na którą się zdecydował. Za "deficytową" może dostać 2570 złotych, za "zwykłą" 2200 złotych na rękę. Więcej o tym, kim są lekarze rezydenci i jak wygląda ich ścieżka kariery pisaliśmy w weekend na łamach Wirtualnej Polski.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

- W budżecie na rok 2018 jest zapisanych 1 mld 179 mln złotych, które są przeznaczone na wynagrodzenia dla stażystów i rezydentów. To jest o około 150 mln zł więcej niż w tym roku i o 40 proc. więcej niż było w 2015 r - mówił kilka dni temu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

d2n1212

Protestujący nadal nie doszli do porozumienia z rządem. Nie zadowala ich przede wszystkim tempo zwiększania nakładów na służbę zdrowia, które obiecuje minister.

Podziel się opinią

Share

d2n1212

d2n1212
d2n1212
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów