Trwa ładowanie...
d1ekbs7

Ewa Kopacz robi rewolucję na listach wyborczych PO

Premier Ewa Kopacz przedstawiła nową koncepcję jedynek na listach wyborczych. Z pierwszych miejsc rezygnują szefowie niektórych regionów. Mają zająć miejsca drugie lub dalsze. Propozycje premier zostały przez niektórych członków PO ocenione jako "kontrowersyjne i ryzykowne" - informuje TVN24.
Share
Ewa Kopacz
Ewa KopaczŹródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
d1ekbs7

Zarząd PO dyskutował o kształcie list wyborczych. Premier Kopacz powiedziała, że podczas posiedzenia przedstawiła "zupełnie nową koncepcję, jeśli chodzi o liderów list". - Ta koncepcja została zatwierdzona przez zarząd krajowy i w związku z tym państwo w piątek będziecie mieli dość dużą listę nowych nazwisk na jedynkach w Platformie Obywatelskiej - dodała szefowa rządu.

Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że koncepcja ta ma polegać na wymianie większości zaproponowanych przez władze regionalne jedynek - z pierwszych miejsc rezygnują szefowie niektórych regionów, inni zmieniają swoje okręgi.

Czołowe miejsca mieliby stracić m.in. lider dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz (Wrocław) oraz b. minister infrastruktury i sprawiedliwości Cezary Grabarczyk (Łódź). Szef MSZ Grzegorz Schetyna miałby z kolei zamienić okręg legnicki na Kielce.

d1ekbs7

Jedynką legnicką miałby zostać poseł Robert Kropiwnicki. Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak otwierałby listę w Wałbrzychu, w a we Wrocławiu - senator Alicja Chybicka. Liderką poznańską miałaby być posłanka Bożena Szydłowska (zamiast szefa klubu PO Rafała Grupińskiego), a gdańską - minister sportu Adam Korol (zamiast wiceministra zdrowia Sławomira Neumana).

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby znaleźć się na czele listy pod Warszawą, a lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki - na miejscu drugim w stolicy. "Lokomotywą" wyborczą w Katowicach byłby minister zdrowia Marian Zembala, a w Płocku - szef gabinetu premier Marcin Kierwiński. W Sieradzu miejsce pierwsze miałoby przypaść rzecznikowi rządu Cezaremu Tomczykowi. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika także, że w Szczecinie jedynką miałby zostać Norbert Obrycki, a w Koszalinie - Marek Hok. Listę w Krakowie miałby otwierać Rafał Trzaskowski, a w Łodzi Piotr Rutkowski.

Zobacz również: Ewa Kopacz o przewadze PiS: a w lutym jakie były sondaże prezydenckie? I jak się skończyło?

d1ekbs7

Podziel się opinią

Share
d1ekbs7
d1ekbs7
Więcej tematów