ŚwiatEuropejska Partia Ludowa podjęła decyzję: przygotuje projekt rezolucji o Polsce

Europejska Partia Ludowa podjęła decyzję: przygotuje projekt rezolucji o Polsce

• Powstanie projekt rezolucji na temat sytuacji w Polsce

• Przygotuje go dla PE Europejska Partia Ludowa

• Rozmowy na ten temat prowadził w Brukseli szef PO Grzegorz Schetyna

• Rezolucja ma dotyczyć ochrony praworządności w Polsce

Europejska Partia Ludowa podjęła decyzję: przygotuje projekt rezolucji o Polsce
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Diliff

Europejska Partia Ludowa podjęła decyzję, że przygotuje projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce - poinformował dyrektor Biura Krajowego PO Piotr Borys. Europosłowie mają się nią zająć na sesji 27-28 kwietnia.

Rozmowy na ten temat prowadził na szczycie EPL w Brukseli przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Spotkał się m.in. z szefem frakcji chadeków w europarlamencie Manfredem Weberem.

- Zapadła decyzja, że Europejska Partia Ludowa przygotuje projekt rezolucji, który będzie dotyczył ochrony praworządności w naszym kraju - powiedział Borys, który towarzyszył Schetynie w Brukseli.

Projekt ma być gotowy w ciągu tygodnia. Ma powstać w uzgodnieniu ze "wszystkimi proeuropejskimi ugrupowaniami w PE". Rezolucja ma mówić o kwestii kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a także wskazywać na konieczność wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej.

Borys nie wykluczył, że poruszone zostaną w niej też inne kwestie. Sam Schetyna mówił w tym kontekście o "likwidacji służby cywilnej", ustawie o prokuraturze oraz ustawie o policji.

Według źródła PAP z europarlamentu główne frakcje polityczne porozumiały się co do tego, że rezolucja ma być przyjęta nie na najbliższej sesji, lecz na posiedzeniu zaplanowanym na 27-28 kwietnia w Brukseli.

Grupy w PE chcą sobie dać czas na przygotowanie tekstu, który nie będzie tylko podsumowaniem debaty z udziałem premier Beaty Szydło, ale głębszą analizą dotyczącą sytuacji w naszym kraju. Teoretycznie przyjęciu rezolucji może towarzyszyć również debata, co według rozmówcy PAP jest prawdopodobne, zważywszy na fakt, że poprzednia odbyła się w styczniu. W przeszłości PE przeprowadzał takie debaty przy okazji przyjmowania rezolucji na temat sytuacji na Węgrzech.

Najbliższe spotkanie kierownictwa europarlamentu, na którym może zostać potwierdzona data przyjęcia rezolucji, ma się odbyć 7 kwietnia.

Schetyna spotkał się też z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak relacjonował Borys, ich półgodzinna rozmowa dotyczyła strategicznej współpracy CDU oraz PO na poziomie Parlamentu Europejskiego, parlamentów krajowych, regionów i samorządów lokalnych.

Premier Beata Szydło, która również jest w Brukseli na szczycie UE, zaapelowała o rozwiązywanie polskich problemów w Polsce. "Polsce potrzebny jest spokój i konsensus. Zachęcam opozycję do refleksji" - napisała na Twitterze.

Najbliższa sesja Parlamentu Europejskiego odbędzie się na początku kwietnia w Strasburgu.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w ubiegłym tygodniu opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie, podjęły niekonstytucyjne działania".

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (460)