Trwa ładowanie...

Europa powstrzymuje napływ imigrantów. Przy okazji ma też szansę na tym zarobić

Unia Europejska znalazła sposób na zatrzymanie napływu imigrantów. Woli "pomagać na miejscu". Temu służyć mają porozumienia, dzięki którym tylko wybrani mieszkańcy Afryki trafią do Europy.

Europa powstrzymuje napływ imigrantów. Przy okazji ma też szansę na tym zarobićŹródło: Forum
d1pdpr6
d1pdpr6

Prezydent Francji Emmanuel Macron zorganizował spotkanie pomiędzy przywódcami najważniejszych krajów Wspólnoty i trzech państw afrykańskich, przez które przebiega szklak migracji do Europy. Do Paryża przylecieli przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czadu, Nigru i Libii. - Wszyscy musimy współpracować. Od krajów pochodzenia migrantów, przez kraje tranzytowe, aż po Europę – powiedział Macron. – Kluczem jest zwalczanie nielegalnej migracji – stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Po spotkaniu na tak wysokim szczeblu trudno oczekiwać szczegółowych rozwiązań, ale ważne jest porozumienie zakładające utworzenie mechanizmu wyłuskującego ludzi uciekających przed wojnami i prześladowaniem, z rzeszy imigrantów ekonomicznych. Zgodnie z prawem międzynarodowym tylko oni mają prawo ubiegać się o status uchodźcy. Macron chce także, aby UE przeznaczyła 60 mln euro na pomoc migrantom deportowanym z Europy.

Ziemia obiecana... Łódź z migrantami na plaży w południowej Hiszpanii

Bariery w punktach kluczowych daleko od Europy

Od dawna wiadomo, że węzłem, gdzie zbiegają się trasy przerzutu imigrantów z Afryki Zachodniej, jest Agadez w Nigrze. Tam kierują się ludzie z całego regionu i trafiają w ręce przemytników, którzy następnie przerzucają ich do Libii i dalej przez Morze Śródziemne. Inna trasa prowadzi przez pogranicze Czadu, Sudanu i Libii.

d1pdpr6

Samo zakłócenie szlaków przemytniczych nie rozwiąże problemu dziesiątek milionów potencjalnych imigrantów szukających lepszego życia w Europie. Angela Merkel zadeklarowała gotowość zwiększenia niemieckich nakładów na pomoc rozwojową. – Rozwój zawsze pozostaje fundamentalnym problemem. Potrzebujemy zasobów – powiedział prezydent Czadu Idriss Deby, który zobowiązał się także podjąć działania w celu zmniejszenia liczby ludzi umierających na pustyni podczas próby przebycia Sahary.

Walka z imigracją to też pomysł na biznes

Dzień wcześniej Niemcy ogłosiły zawarcie podobnego porozumienia z Egiptem. Berlin będzie inwestował w rozwój tego kraju w celu zatrzymania napływu imigrantów, a równocześnie zwiększy liczbę stypendiów dla egipskich studentów. To porozumienie korzystne dla wszystkich stron zapewniające Kairowi dostęp do inwestycji i wiedzy, a równocześnie otwierające wielki rynek przed niemieckimi inwestorami. Dzięki temu Niemcy będą też mieli okazję zatrzymania u siebie cennych specjalistów, a wszystko to przy okazji powstrzymywana imigracji.

Kluczową rolę odgrywa tutaj Libia, która po obaleniu Muamara Kadafiego stała się państwem upadłym, rządzonym przez zwalczające się ugrupowania i rządy pretendujące do roli władzy centralnej. Mimo to Włochy zainwestowały w odbudowę libijskiej straży przybrzeżnej, która od jakiegoś czasu skutecznie powstrzymuje przerzut migrantów. Krytycy twierdzą, że Rzym po prostu finansuje jedną z milicji, która łamie prawa człowieka. Mimo to wielu Włochów akceptuje takie rozwiązanie, dopóki ogranicza ono napływ migrantów.

Z krytyką obrońców praw człowieka spotkała się także decyzja Komisji Europejskiej, która przeznaczyła 100 mln. euro na pomoc Sudanowi w zamian za przerwanie trasy przerzutu migrantów ze wschodniej Afryki. Okazało się, że zatrzymani imigranci są chłostani i karani dotkliwymi grzywnami. W Chartumie, stolicy kraju, zbiegają się trasy przemytnicze z Erytrei, Etiopii i Somalii. Szlak dalej prowadzi do Libii, gdzie spotyka się z drogą przemytniczą z zachodniej części kontynentu.

d1pdpr6

Eksperci i działacze organizacji pozarządowych od dawna podkreślali, że tworzenie barier i zamykanie europejskich granic jest tylko działaniem doraźnym, które nie rozwiązuje problemu rzesz biednych ludzi, dla których Europa jawi się rajem na ziemi. Europejczycy niechętnie zrezygnują z dobrodziejstw opieki socjalnej, która jest jednym z czynników przyciągających imigrantów. Dlatego tak ważne jest utrudnianie życia przemytnikom, jak również tworzenie perspektyw godnego życia na miejscu, co zmniejszy chęć emigrowania z Afryki.

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj