Trwa ładowanie...
d4d5usj
włochy

Etna: chmura gazów wielkości Niemiec

Z krateru Etny wydobywają się olbrzymie ilości gazów, przede wszystkim dwutlenku siarki, które tworzą chmurę przesuwającą się z szybkością kilku-kilkunastu metrów na sekundę w kierunku Sahary.

Share
d4d5usj

Chmura - rozległa niemal jak obszar Niemiec - przebyła już znad Sycylii ok. 1000 km w kierunku Afryki - mówi Werner Thomas, meteorolog z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Lotów Kosmicznych. Instytut ten, mieszczący się pod Monachium, od połowy lipca prowadzi obserwacje skutków w przestrzeni kosmicznej erupcji najaktywniejszego wulkanu europejskiego.

Zdaniem Thomasa, chmura nie jest niebezpieczna. Dwutlenek siarki zawarty jest m.in. w spalinach samochodowych i gazach przemysłowych. W rejonach, nad którymi unosi się chmura, zawartość dwutlenku siarki w atmosferze jest wprawdzie nawet dziesięciokrotnie wyższa od normy, ale w niektórych miastach świata, gdzie intensywny jest ruch samochodowy, koncentracja tego gazu jest jeszcze wyższa - wyjaśnił Thomas.

Jeśli osłabnie aktywność Etny i nie będzie wyrzucać więcej dwutlenku siarki do atmosfery, chmura rozpłynie się w ciągu tygodnia. (mag)

d4d5usj

Podziel się opinią

Share
d4d5usj
d4d5usj
Więcej tematów