ŚwiatErika Steinbach opuszcza Centrum przeciwko Wypędzeniom. "Dzieci trzeba wypuścić"

Erika Steinbach opuszcza Centrum przeciwko Wypędzeniom. "Dzieci trzeba wypuścić"

Długoletnia przewodnicząca Centrum przeciwko Wypędzeniom Erika Steinbach na własną prośbę opuszcza fundację. W Polsce zasłynęła głównie dzięki kontrowersyjnym twierdzeniom, dotyczącym m.in. mobilizacji Polaków przez napaścią Hitlera.

Erika Steinbach opuszcza Centrum przeciwko Wypędzeniom. "Dzieci trzeba wypuścić"
Źródło zdjęć: © PAP
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Na własną prośbę Erika Steinbach rezygnuje z funkcji przewodniczącej fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom. Steinbach stała na czele tej instytucji przez 18 lat. „Ta fundacja była i pozostanie moją życiową sprawą” – napisała Steinbach na Twitterze. „Licząc prawie 18 lat, jest niemal pełnoletnia – dzieci trzeba wypuścić” – skomentowała.

Wagner: W duchu pojednania

Nowym przewodniczącym fundacji będzie były minister edukacji i sprawiedliwości Hesji chadek Christian Wagner. Wagner podziękował swojej poprzedniczce za „niestrudzone poświęcenie". – Poprzez dobre argumenty i wytrwałość centrum stało się początkiem federalnej fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” – powiedział Wagner. Podkreślił, że chce kontynuować działalność fundacji w duchu pojednania i wyostrzania wrażliwości na łamanie praw człowieka w przypadku wygnań i deportacji.

Erika Steinbach założyła fundację Centrum przeciwko Wypędzeniom w 2000 roku. Jak podkreśla, instytucja postawiła sobie za cel „stworzenie całościowego obrazu losów ponad 15 milionów niemieckich ofiar deportacji i wypędzeń z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, jak i 4 mln niemieckich późnych przesiedleńców”.

Zobacz także: Adam Bodnar: „Na naszych oczach zmienił nam ustrój państwa”

Przewodniczyła Związkowi Wypędzonych

Steinbach kojarzona jest w Polsce jako przewodnicząca Związku Wypędzonych. Na czele tej organizacji forsowała pomysł utworzenia w Berlinie tzw. Centrum przeciwko Wypędzeniom. Projekt ten doprowadził do poważnych napięć w relacjach polsko-niemieckich. W efekcie niemiecki rząd w 2005 roku przejął odpowiedzialność za projekt, a powołana w 2008 r. fundacja „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” została podporządkowana renomowanemu Niemieckiego Muzeum Historii (DHM). W 2014 r. Steinbach zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Związku Wypędzonych. Zastąpił ją Bernd Fabritius.

W ubiegłym roku Erika Steinbach wystąpiła z CDU, gdzie należała do konserwatywnego skrzydła partii. W ostatnich wyborach parlamentarnych we wrześniu 2017 już nie kandydowała, ale podczas kampanii wyborczej uczestniczyła w wiecach antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec.

Autor: Katarzyna Domagała, Deutsche Welle

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)