Erdogan ws. rozszerzenia NATO. "Uszanujcie nasze obawy"
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, w związku ze swoimi oświadczeniami o zablokowaniu przyjęcia Finlandii i Szwecji w NATO, wezwał w środę członków sojuszu do "uszanowania" obaw Ankary dotyczących tych dwóch krajów. Turcja oskarża je o zapewnienie schronienia terrorystom.
- Jedyne, czego oczekujemy od sojuszników z NATO, to najpierw zrozumienie naszej wrażliwości, a następnie szacunek i wreszcie wsparcie - stwierdził w środę powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z przedstawicielami swojej partii w parlamencie.
Przypomnijmy, że Finlandia i Szwecja złożyły w środę wnioski o dołączenie do NATO.
- Cieszę się ze złożenia wniosków o dołączenie do NATO przez Finlandię i Szwecję. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, a wasze członkostwo w NATO wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w trakcie ceremonii przekazania wniosków.
Turcja chce coś ugrać na swojej zgodzie?
Większość krajów NATO jest za rozszerzeniem Paktu. Wątpliwości ma tylko Turcja. W piątek prezydent tego kraju oświadczył, że nie może pozytywnie ocenić planów przystąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Dodał, że oba kraje są "domem dla wielu organizacji terrorystycznych".
Oficjalnie Turcja ma domagać się od Szwecji i Finlandii wydania osób, które mają związki z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) i muzułmańskim duchownym Fethullahem Gulenem, który - zdaniem Ankary - stał za nieudaną próbą zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku. Jednak nieoficjalnie, jak wynika z doniesień ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna, chodzić może o coś zupełnie innego.
Prawdziwym powodem demonstrowania niechęci wobec rozszerzenia Paktu może być chęć zakupu amerykańskich myśliwców F-35. Zamówienie zostało zablokowane przez Waszyngton w związku z zakupem przez Ankarę rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.
Stoltenberg: to historyczny moment, który musimy wykorzystać
Stoltenberg, nawiązując w środę do zastrzeżeń Turcji w kwestii przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii wyraził przekonanie, że te problemy mogą zostać rozwiązane, a dołączenie dwóch krajów do NATO ma silne poparcie wszystkich pozostałych państw sojuszniczych.
- Wszyscy sojusznicy są zgodni co do wagi rozszerzenia NATO. Wszyscy zgadzamy się, że musimy stać razem, i wszyscy zgadzamy się, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać - przekazał Stoltenberg w wypowiedzi dla dziennikarzy.