Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Co stanie się w Ukrainie? Urzędnik NATO kreśli możliwy scenariusz [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 84. dzień inwazji na Ukrainę. - NATO nie spodziewa się, by w najbliższych tygodniach jedna ze stron wojny w Ukrainie uzyskała przewagę na polu - powiedział telewizji CNN wysoki urzędnik Sojuszu, zaznajomiony z danymi wywiadowczymi na temat konfliktu. Poza tym w środę wieczorem w niemal wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny, w kilku słychać było eksplozje. To pierwsza taka sytuacja od kilku dni. Natomiast Rada Miejska Mariupola ostrzegła na Telegramie, że istnieje groźba katastrofy ekologicznej na Morzu Azowskim. - Podczas bombardowania Azowstalu mogło dojść do uszkodzenia obiektu technicznego, w którym przechowywane są dziesiątki tysięcy ton stężonego roztworu siarkowodoru - czytamy w komunikacie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosyjskie wojska w Ukrainie Rosyjskie wojska w Ukrainie Źródło: PAP
d1la1ln
d1la1ln
  • • NATO nie spodziewa się, by w najbliższych tygodniach jedna ze stron wojny w Ukrainie uzyskała przewagę na polu - powiedział telewizji CNN wysoki urzędnik NATO, zaznajomiony z danymi wywiadowczymi na temat konfliktu. - Myślę, że ten zastój chwilę potrwa - dodał.  

  • • W środę po południu we wszystkich obwodach Ukrainy, poza okupowanym przez Rosjan Chersoniem, ogłoszono alarm powietrzny. To pierwsza taka sytuacja od kilku dni.  

  • • Istnieje groźba katastrofy ekologicznej na Morzu Azowskim. Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić obiekt techniczny, w którym przechowywane są dziesiątki tysięcy ton stężonego roztworu siarkowodoru - ostrzegła na Telegramie Rada Miejska Mariupola.

  • •  Turcja zablokowała rozmowy na temat akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - donosi niemiecka agencja DPA.


Trwa łączenie
00:00, 19.05.2022

Przez wiele godzin trwał ostrzał na granicy wzdłuż obwodu sumskiego. Informację potwierdził szef obwodowej administracji wojskowej w Sumach Dmytro Żywicki. "Wydaje się, że wrogie oszaleli" - skonkludował we wpisie.

23:50, 18.05.2022

89 ukraińskich obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu zostało wywiezionych przez okupantów do Taganrogu, miasta nad Morzem Azowskim w Rosji. Informację przekazał niezależny portal Meduza, powołując się na własne źródła w rosyjskich organach ścigania.

23:34, 18.05.2022

"Prezydent Putin blokuje eksport ukraińskiego zboża i żywności. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi sojusznikami i partnerami w celu zbudowania odpornych, zrównoważonych i integracyjnych systemów żywnościowych w celu poprawy globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

23:29, 18.05.2022

- Ukraina jest zainteresowana wejściem do roamingowej przestrzeni Unii Europejskiej - informował Mychajło Fedorow, ukraiński wicepremier oraz minister ds. transformacji cyfrowej.

Chodzi o bezpłatny roaming, który obowiązuje w krajach członkowskich od 2017 roku. Do tej strefy chce dołaczyć Ukraina. - Uważamy to za logiczną kontynuację naszej wspólnej pracy nad integracją Ukrainy z jednolitym rynkiem cyfrowym UE - przekazał Fedorow, przypominając, że ok. 5,7 mln Ukraińców uciekło ze swoich domów w poszukiwaniu ochrony i azylu w sąsiednich krajach UE.

- Dlatego niezwykle ważne jest, aby rozdzielone rodziny nadal utrzymywały kontakt ze sobą i swoimi przyjaciółmi. Aby to umożliwić, ważne jest zapewnienie Ukraińcom bezpłatnego lub zredukowanego roamingu w UE, przynajmniej do końca wojny - oświadczył ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej.

23:12, 18.05.2022

Jak zmieniała się sytuacja na froncie przez 80 dni wojny w Ukrainie? Mapy opracowane przez amerykański think-tank Institute for the Study of War.

23:08, 18.05.2022

Trwa ostrzał Gorłówki w obwodzie donieckim.

22:57, 18.05.2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar, Mariupol. Wzystkie nasze miasta i osoby, które znajdują pod okupacją – pod okupacją czasową – musicie wiedzieć, że Ukraina do was powróci. Staramy się to zrobić jak najszybciej. Jesteśmy zobowiązani do wyrzucenia okupantów i zagwarantowania Ukrainie prawdziwego bezpieczeństwa.

22:51, 18.05.2022

Niezależny rosyjski dziennikarz Dymitr Kolezew udostępnił fragmenty korespondencji jednego z członków czatu dla absolwentów Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Według jego ustaleń za użytkownikiem o nazwie "Maria V" kryje się córka Władimira Putina, Maria Woroncowa. Z ujawnionych zrzutów ekranu wyczytać można m.in., jak krytykuje ona Zachód i usprawiedliwia aneksję Krymu przez Rosję.

22:32, 18.05.2022

Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział w środę amerykańskiej stacji CNN, że Sojusz nie oczekuje większych zdobyczy militarnych żadnej ze strony wojny na Ukrainie w najbliższych tygodniach. Ocenił, że przez "pewien czas panować będzie zastój".

- Dynamika konfliktu jest teraz, w ocenie NATO, znacząco bardziej korzystna dla Ukrainy, a dyskusje w Sojuszu toczą się wokół takich kwestii jak to, czy Ukraińcy będą w stanie odbić Krym lub zdobyte przez Rosjan terytoria w Donbasie - powiedział rozmówca CNN. - Sądzę, że mogą to zrobić (...). Nie teraz, nie wkrótce, ale jeśli zdołają walczyć dłużej, to uważam, że tak - dodał przedstawiciel NATO.

22:07, 18.05.2022

- Przyszłość rosyjskiego reżimu zależy od sankcji. Jeżeli wolny świat jest gotowy powiedzieć jasno, że nie będzie cofnięcia sankcji, dopóki Ukraina nie będzie wyzwolona, nie będzie reparacji, a zbrodniarze nie staną przed sądem, to równa się zmianie reżimu - powiedział rosyjski opozycjonista Garri Kasparow w rozmowie z TVN24.

22:00, 18.05.2022

- W miejscowości Davjidiw Brid w obwodzie chersońskim rosyjscy żołnierze ostrzelali kolumnę cywilów. Trzy osoby zginęły na miejscu, a sześć jest rannych - podał szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wikuł.   

21:52, 18.05.2022

Jehoriwka, obwód doniecki. Rosyjski czołg T-80BVM rozpadł się na dwie części po ukraińskim trafieniu.  

21:47, 18.05.2022

"18 maja Rosjanie zabili 10 cywilów w Donbasie: siedem osób w Łymanie i trzy w Bachmucie" - napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na komunikatorze Telegram.  

21:34, 18.05.2022

- Armia ukraińska odparła w ciągu ostatniej doby 16 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie – poinformował w środę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.


Jak głosi komunikat sztabu, siły ukraińskie zniszczyły osiem czołgów, 17 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego, cztery samochody opancerzone i sześć innych pojazdów.

W niebie nad Donbasem oddziały obrony przeciwlotniczej zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34.


"Okupanci ostrzelali 46 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczyli i uszkodzili 68 obiektów cywilnych, w tym 43 domy mieszkalne, dwie szkoły, technikum budowlane, przedszkole, szwalnię, dworzec kolejowy, dom kultury, kotłownię i podstację elektryczną" - podano w komunikacie. 

21:30, 18.05.2022

- NATO nie spodziewa się, by w najbliższych tygodniach jedna ze stron wojny w Ukrainie uzyskała przewagę na polu - powiedział telewizji CNN wysoki urzędnik NATO, zaznajomiony z danymi wywiadowczymi na temat konfliktu. - Myślę, że ten zastój chwilę potrwa - dodał. 


Według rozmówcy CNN, w dyskusjach wewnątrz NATO mówi się, że przewaga powoli przechyla się na stronę Ukraińców. W związku z tym, jak opowiadał urzędnik, w kołach natowskich trwają rozważania, czy możliwe jest, by Kijów odbił tereny zajęte przez Rosjan w 2014 roku, czyli część Donbasu i Krym. 


- Myślę, że Ukraińcy mogą odbić Krym i Donbas - stwierdził urzędnik. - Ale nie teraz, nie w najbliższym czasie. Tylko jeśli dalej będą tak walczyć - zaznaczył. 

21:09, 18.05.2022

Zmiany sytuacji militarnej w Ukrainie w przeciągu pierwszych 80 dni wojny. Animowaną mapę przygotował amerykański think tank Study of War i Critical Threats. 

20:49, 18.05.2022

Rosyjski wóz bojowy piechoty zniszczony przez zrzuconą z drona bombę. Zdarzenie miało miejsce w obwodzie zaporoskim.  

20:41, 18.05.2022

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak poinformował w środę, że trwa proces ewakuacji obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu i że proces ten jest trudny. Zaapelował, by na razie powstrzymać się od komentowania sytuacji.


"Proces ewakuacji trwa, jest on trudny. Widzicie oświadczenia, które głoszą media i politycy w Rosji - są one bardzo agresywne. Tak więc, traktujmy to ostrożnie" - powiedział Podolak w ukraińskim radiu NW.


Dodał, że w procesie ewakuacji bierze udział wielu wpływowych pośredników - instytucji międzynarodowych i przedstawicieli państw trzecich. Oświadczył, że jest zbyt wcześnie na bardziej szczegółowe komentarze.


We wtorek agencja Reutera poinformowała, powołując się na świadka, że z Azowstalu w eskorcie rosyjskich sił okupacyjnych wyjechało co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi żołnierzami. Mieli zostać przewiezieni na teren byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytoriach okupowanych.

20:20, 18.05.2022

- Eksplozje były słyszane także w obwodzie kijowskim - donosi telewizja ICTV Fakty. Nadal w Ukrainie trwa alarm powietrzy na terenie całego kraju. 

20:09, 18.05.2022

Takie plakaty, skierowane do rosyjskich żołnierzy, zawisły w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy. "Uważaj! Znamy wszystkie wasze trasy patrolowe! Chersoń to Ukraina!" - napisano na nich.

20:05, 18.05.2022

Prezydent Mołdawii Maja Sandu zaapelowała o wycofanie rosyjskich wojsk z Naddnistrza. - Mołdawia pozostaje neutralna. Nie ma zagrożenia, że włączymy się do wojny (w Ukrainie-red.). Dlatego też apelujemy o wycofanie rosyjskich oddziałów z Naddniestrza, bo ich obecność zagraża naszej neutralności - mówiła Sandu cytowana przez ukraińską telewizję ICTV Fakty.

19:58, 18.05.2022

- Eksplozje były słyszane w obwodach sumskim, lwowskim i winnickim. Na terenie całej Ukrainy nadal trwa alarm powietrzny - informuje serwis ukraińskiej telewizji ICTV Fakty.

19:45, 18.05.2022

Podczas rosyjskiego bombardowania miasta Bachmut (obwód doniecki) we wtorek trafiony został budynek mieszkalny. Jak podaje serwis Ukraińska Prawda, w jego wyniku zginęło pięć osób, w tym dwuletnie dziecko.   

19:40, 18.05.2022

Rosjanie ostrzeliwali przez granicę tereny obwodów sumskiego i czernihowskiego z karabinów maszynowych, granatników i artylerii.

19:24, 18.05.2022

Rosyjska artyleria ostrzelała ukraińską kolumnę wojskową w rejonie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. 

19:23, 18.05.2022

Ukraińcy chwalą się zniszczeniem rosyjskiej stacji zagłuszania komunikacyjnego R-330ZH "Rezydent". 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1la1ln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1la1ln
Więcej tematów