Turcja blokuje Szwecję. "Nie osiągnęliśmy porozumienia ws. NATO"
- Nie osiągnęliśmy porozumienia z Turcją w sprawie naszego ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym - oznajmiła w niedzielę szefowa MSZ Szwecji Ann Linde.
Linde spotkała się w sobotę wieczorem w Berlinie w ramach nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO ze swoim odpowiednikiem z Turcji Mevlutem Cavusoglu.
Cavusoglu przed rozmowami z Linde skrytykował wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je "oburzającym i nie do przyjęcia".
Szefowa szwedzkiej dyplomacji podkreśliła w rozmowie z telewizją SVT, że przekazała stronie tureckiej jasne stanowisko Szwecji. - Uważamy PKK za organizację terrorystyczną, ale jak wielu innych sojuszników NATO prowadzimy rozmowy z innymi organizacjami kurdyjskimi - stwierdziła.
Turcja przeciwna rozszerzeniu NATO
W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.
- Uważnie śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnej opinii - powiedział w piątek dziennikarzom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Erdogan stwierdził, że kraje skandynawskie stały się bezpieczną przystanią dla terroryzmu. - W niektórych krajach są nawet członkami parlamentu - stwierdził.
- Szwecja stała się domem dla Partii Pracujących Kudystanu i innych grup terrorystycznych. Nie patrzymy pozytywnie na ich członkostwo w NATO - tłumaczył Erdogan.
W niedzielę wieczorem rządząca Szwecją Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza ma ogłosić swój stosunek do wejścia do wejścia Szwecji do NATO.