Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Na Kremlu się przestraszyli? "Rosja nie będzie miała innego wyjścia" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 81. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie doznają dużych strat w ludziach i sprzęcie: na niektórych kierunkach ukompletowanie pododdziałów wynosi mniej niż 20 proc. – podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielnym podsumowaniu operacyjnym. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski. Rosyjska machina propagandowa znowu atakuje Finlandię i Szwecję. "Ich oficjalnym powodem jest strach. Ale w NATO będą się bardziej bać. Kiedy bazy NATO pojawią się w Szwecji i Finlandii, Rosja nie będzie miała innego wyjścia, jak zneutralizować nierównowagę i nowe zagrożenie poprzez rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej" - tak w rosyjskiej telewizji skomentowano chęć przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

Na Kremlu się przestraszyli? "Rosja nie będzie miała innego wyjścia" Na Kremlu się przestraszyli? "Rosja nie będzie miała innego wyjścia" Fot: Ken Cedeno, UPI Photo via Newscom
dgbjy1o
dgbjy1o
  • • Rządząca Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci opowiedziała się za wstąpieniem kraju do NATO. To natomiast otwiera drogę do złożenia szwedzkiego wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

  • • Agencje wywiadowcze w USA weryfikują metody oceny siły wojskowej  innych państw, ponieważ dwukrotnie w ciągu jednego roku pomyliły się w  prognozach przebiegu konfliktów: w Afganistanie i w Ukrainie, gdzie przewidywały szybki upadek Kijowa - podała stacja CNN, powołując się na anonimowe źródła. 

  • • Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,4 tys. żołnierzy, z czego około 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Co więcej, armia Putina straciła w czasie minionych 24 godzin: jeden śmigłowiec, 2 czołgi, 24 pojazdy opancerzone, 4 systemy artylerii, system przeciwlotniczy oraz 5 dronów.

  • • Według analityków brytyjskiego ministerstwa obrony Rosjanie stracili do początku lutego najpewniej aż jedną trzecią sił pierwotnie wysłanych na Ukrainę. Uważają, że armia Putina nie będzie zdolna do nasilenia ofensywy w Donbasie co najmniej przez najbliższe 30 dni. 
Trwa łączenie
00:28, 16.05.2022

Ukraiński 227 batalion wojskowy ze 127 brygady obrony terytorialnej, dotarł do granicy z Rosją w obwodzie charkowskim. 

00:02, 16.05.2022

Krajowa Agencja Informacyjna Ukrainy podaje, że w obwodzie charkowskim ukraińscy obrońcy jednego z batalionów odepchnęli rosyjskie wojsko i udali się na granicę państwową z Federacją Rosyjską.

23:46, 15.05.2022

Jak poinformował UNIAN, miny pojawiły się na brzegu w następstwie sztormu.


Dowództwo operacyjne "Południe" poinformowało, że w morzu w regionie Odessy znalazło minę, z której wyciekały niebezpieczne substancje.


"Będąc kilkadziesiąt metrów od brzegu, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Jednak po raz kolejny przypomina o niebezpieczeństwach związanych z kąpielą i innymi sposobami korzystania z wód przybrzeżnych. Dziękujemy naszym współobywatelom za czujność i terminowe powiadomienie o podjęciu działań" - oświadczyło wojsko.


Według premiera Denysa Szmyhala ponad 300 000 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy jest skażonych minami lub pociskami, które nie wybuchły.

23:40, 15.05.2022

Dwie rosyjskie miny zneutralizowano na wybrzeżu Odessy 

23:31, 15.05.2022

O przekazie rosyjskich mediów informuje Steve Rosenberg

23:30, 15.05.2022

Dziennikarz BBC News, informuje na Twitterze w jaki sposób rosyjska telewizja państwowa przekazuje wiadomości o chęci przystąpinia do NATO Finlandii i Szwecji.


"Ich oficjalnym powodem jest strach. Ale w NATO będą się bardziej bać. Kiedy bazy NATO pojawią się w Szwecji i Finlandii, Rosja nie będzie miała innego wyjścia, jak zneutralizować nierównowagę i nowe zagrożenie poprzez rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej" piszą rosyjskie media.

23:23, 15.05.2022
23:23, 15.05.2022

Antony Blinken, sekretarz stanu USA, rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem na temat obaw Ankary dotyczących wejścia Szwecji i Finlandii do NATO i że po niedzielnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych jest przekonany, iż można w tych kwestiach osiągnąć międzynarodowy kompromis.

23:03, 15.05.2022

Wołodymyr Zełenski zapowiedział w niedzielę, że będzie rozmawiał z amerykańskimi studentami, a 23 maja przemówi do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jako cel swojej aktywności międzynarodowej wskazał zapewnienie wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.

22:47, 15.05.2022

Robimy wszystko, co możemy, by utrzymać maksymalną uwagę świata na Ukrainie  - powiedział Zełenski. Pracujemy także nad tym, aby rozszerzyć pod względem geograficznym zakres specjalnych wystąpień przed światowymi parlamentami na kraje Afryki i Azji - dodał ukraiński przywódca. 

22:33, 15.05.2022
22:31, 15.05.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w nagraniu zamieszczonym w niedzielę wieczorem na Facebooku, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji, co - jak podkreślił - ma na celu utrzymanie uwagi świata na Ukrainie i jej walce przeciwko Rosji. 

22:20, 15.05.2022

Doradca mera podkreślił, że w oblężonym Mariupolu brakuje żywności i wody pitnej. W zablokowanych i ostrzeliwanych przez Rosjan zakładach Azowstal też nie ma wody. Przebywa tam od 600-700 rannych żołnierzy, z których 40-50 jest w stanie krytycznie ciężkim. 

21:55, 15.05.2022

"Sytuacja humanitarna pogarsza się bez względu na to, że okupanci udają, że coś zmienia się na lepsze. Stale próbują coś zrobić, ale im to nie wychodzi... Próbują naprawić elektryczność - mamy pożary. Woda płynie ulicami tak szybko, że podmywa miejsca pochówku w podwórzach. (...) Dochodzi do wymywania ciał zmarłych z tych grobów" - powiedział doradca Mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

21:42, 15.05.2022

- W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście - poinformował w niedzielę wieczorem doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

21:37, 15.05.2022

Teledysk do piosenki "Stefania" powstawał m.in. w Buczy, Irpieniu, Hostomlu i Borodziance. To tam rosyjscy żołnierze dokonali największych zbrodni wojennych na cywilach. 

21:30, 15.05.2022

Jak opisuje, przez pierwszych kilka dni, gdy działała jeszcze komunikacja i był dostęp do internetu, nie była to dla niej jeszcze wojna. Jednak to, co działo się później, opisuje już jako przerażające - rosyjskie pociski latające po mieście, jakby na oślep.

- Ludzie nauczyli się żyć bez niczego: bez wody, światła, ogrzewania przy minus 13-15 stopniach, bez jakichkolwiek połączeń, informacji, komunikacji, a nawet bez godnego pochówku ludzi. (...) Czasem nie wiedzieliśmy, czy może być gorzej, ale to gorsze przychodziło następnego dnia - mówi studentka.

- Ludzie w Mariupolu myślą, że o nich zapomniano. Nie wiedzą, że cały świat mówi teraz o Mariupolu, jakim jest bohaterskim miastem i jacy są jego mieszkańcy - silni i odważni. Kiedy tam jesteś, wydaje ci się, że jesteś osamotniony, Rosjanie ostrzeliwują (lokalny kombinat metalurgiczny) Azowstal, miasto jest całkowicie zajęte, rosyjska armia jest wszędzie. Nie rozumiesz, dlaczego przez osiem lat żyliście obok wojny, a teraz jest obok was - opowiada ewakuowana.

21:22, 15.05.2022

- Jeśli piekło istnieje, to było w Mariupolu - powiedziała studentka, której udało się opuścić oblężone przez rosyjskie wojska miasto. Zdecydowała się nie ujawniać swojego imienia ani pokazać twarzy, ponieważ jej bliscy zostali w Mariupolu i nie chce narazić ich na dodatkowe niebezpieczeństwo.

Historię młodej kobiety opublikowało w niedzielę Radio Swoboda, ukraińska redakcja Radia Wolna Europa.

- Siedzisz na powalonych światłach drogowych w środku zniszczonego miasta (...), na ruinach swojego dawnego życia. A obok przejeżdżają kolumny rosyjskiego sprzętu: czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki z żołnierzami, gra hymn Rosji. Myślisz, że to, co się dzieje, nie jest możliwe - opowiedziała.

21:15, 15.05.2022

Nie  ma zgody prezydenta Rosji Władimira Putina na ewakuację rannych  ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad  Morzem Azowskim - przekazała w niedzielę ukraińska wiceminister obronny  Hanna Malar, cytowana przez portal zn.ua.

21:08, 15.05.2022

Alarm powietrzny w środkowej i wschodniej Ukrainie. 

21:03, 15.05.2022

- Jesteśmy otoczeni, ale w żaden sposób nie damy rady wyrwać się stąd z tym, co mamy. Mamy już nie tak dużo amunicji, ludzi zdolnych do walki. Jest ich dość, by się bronić, ale niewystarczająco dużo, by wyjść – zaznaczył Kozacki.

Jak dodał, wojskowi wciąż mają nadzieję na rozwiązanie dyplomatyczne i na to, że władze zdołają wynegocjować z "krajem trzecim" ich ewakuację z Mariupola. Takim krajem mogłaby być Turcja, która zadeklarowała pomoc w ewakuacji swoim statkiem przez Morze Czarne.

20:58, 15.05.2022

Według Kozackiego w tej trudnej sytuacji wielu wojskowym "trudno jest utrzymać ducha bojowego", ale są tacy, którzy wciąż są zmotywowani do walki i wierzą w pozytywne rozwiązanie.

W sytuacji blokady i ciągłego ostrzału, niewielkiej ilości amunicji nie istnieje możliwość wydostania się z kombinatu, nawet "gdyby ktoś wydał taki rozkaz".

20:50, 15.05.2022

Jak relacjonował wojskowy, sytuacja w zablokowanym i bombardowanym przez Rosjan kombinacie Azowstal w Mariupolu jest "krytycznie ciężka". - Niestety, trwa szturm już na terytorium kombinatu. Wszystko to wspiera artyleria, czołgi, lotnictwo. Nasi żołnierze odpierają ataki przeciwnika – dodał Kozacki.

Żołnierz nie był w stanie określić dokładnej liczby rannych, ale ocenił ją na ok. 600-700, dodając, że ta liczba "codziennie rośnie".

- Nie możemy określić tego dokładnie, bo ludzie nawet ranni wstają i idą walczyć. (…) Niestety przez brak antybiotyków widzimy powikłania u osób, które miały amputacje i inne rodzaje ran – powiedział Kozacki. Osób w stanie krytycznym, "na granicy śmierci", jest 40-50.

20:43, 15.05.2022

- Rannych jest 600-700 żołnierzy, z których 40-50 jest w stanie krytycznie ciężkim – powiedział w niedzielę przebywający w zablokowanym Azowstalu żołnierz pułku Azow w wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia. Ludzie piją wodę produkcyjną, jedzą raz dziennie.

- Jedzenia i wody jest na pięć dni, może na tydzień. Jemy tylko raz dziennie, bo oszczędzamy jedzenie. Dzisiaj na obiad była owsianka i trochę marchewki – powiedział Dmytro Kozacki w wywiadzie w niedzielę.

20:39, 15.05.2022

W obwodzie ługańskim udało się przywrócić łączność komórkową - przekazał szef obwodowej administracji państwowej Sergiej Haidai. 

20:34, 15.05.2022

Włoskie władze zabezpieczyły willę należącą do czołowego propagandysty Putina Władimira Sołojowa. Cofnięto mu także pozwolenie na pobyt i wydano dożywotni zakaz wjazdu na terytorium Włoch. 

20:30, 15.05.2022

Alarmy powietrzne we wschodniej Ukrainie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgbjy1o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dgbjy1o
Więcej tematów