Erdogan obrażony. Szef NATO "prosi o wybaczenie"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w publicznym wystąpieniu odrzucił przeprosiny NATO za określenie jego kraju jako "nieprzyjaciela” i umieszczenie jego własnego nazwiska na liście wrogów podczas ćwiczeń Sojuszu w Norwegii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Erdogan: Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny
Erdogan: Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)

Jak podkreślił Recep Tayyip Erdogan, podczas przemówienia transmitowanego na żywo przez turecką telewizję, "byliście wczoraj świadkami pozbawionego szacunku zachowania podczas ćwiczeń NATO. - Jak można mieć takie wyobrażenie o sojuszu - prezydent Turcji nie krył wzburzenia.

Jak powiedział Erdogan, jego nazwisko oraz zdjęcie założyciela Republiki Turcji Mustafy Kemala Ataturka, znalazły się na liście „nieprzyjaciół”.

Manewry Zapad 2017 - czy Polska ma się czego obawiać?

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w pisemnej deklaracji w piątek przeprosił za ten "incydent". Szef NATO podkreślił, że sprawa ta "nie odzwierciedla opinii NATO".

"Turcja jest szanowanym członkiem NATO mającym ważny wkład w bezpieczeństwo Sojuszu" - podkreślił Stoltenberg. Jak zapewnił były premier Norwegii, "odpowiedzialność za zajście ponosi norweska osoba cywilna, która została już odsunięta od udziału w manewrach".

Ćwiczenia odbyły się w ośrodku ćwiczebnym NATO w Stavanger (w południowo-zachodniej Norwegii) w celu przetestowania struktur dowodzenia Sojuszu.

Źródło: WP, TVP Info, TVN24

Polub WP Wiadomości