Trwa ładowanie...
d1dg0wr

Episkopat zabrał głos ws. zmian w ordynacji do PE. "Dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju"

Prezydent Andrzej Duda rozważa zawetowanie ustawy o zmianie ordynacji do europarlamentu. Być może w podjęciu decyzji pomoże mu najnowsze oświadczenie Episkopatu. Rzecznik KEP przypomniał w nim, jak powinny wyglądać sprawiedliwe regulacje wyborcze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina podejście Kościoła katolickiego do wyborów
Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina podejście Kościoła katolickiego do wyborów (PAP, Fot: Tomasz Koryszko)
d1dg0wr

"Prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale również etyczny; musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego" - czytamy w oświadczeniu ks. dr. Pawła Rytela-Andrianika.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że prawo "winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym". "W szczególności dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami" - zaznaczył.

I dodał, że "wszystkie te względy powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu zmian w prawie wyborczym, również przy ostatecznych decyzjach dotyczących zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego, które dziś społeczeństwo dyskutuje".

d1dg0wr

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Duda ma wątpliwości. Może być weto

"Na koniec należy przypomnieć, że Kościół katolicki w Polsce zawsze starał się bronić prawa Polaków do wolnych wyborów i uczciwego wyłaniania przedstawicielstwa narodowego" - zauważył ks. Rytel-Andrianik.

d1dg0wr

Wątpliwości dotyczące zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego ma Andrzej Duda. - Mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do parlamentu europejskiego - stwierdził prezydent w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". - Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji - dodał.

Wirtualna Polska już w poniedziałek informowała o ewentualnym wecie prezydenta. - Prezes Kaczyński już ogłosił, że Andrzej będzie naszym kandydatem w wyborach w 2020 r. Przecież się z tego nie wycofa, nawet, jeśli będzie weto - powiedział jeden z polityków PiS w rozmowie z WP.

Źródło: episkopat.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dg0wr

Podziel się opinią

Share
d1dg0wr
d1dg0wr
Więcej tematów