Trwa ładowanie...

EMA wyda zalecenia w sprawie szczepionki AstraZeneca. Chodzi o zakrzepy krwi

Europejska Agencja ds. Leków w czwartek ma przedstawić zalecenia ws. szczepionki AstraZeneca. EMA odniesie się do stanów zakrzepowych, które miałyby się pojawiać u niektórych zaszczepionych.

Share
EMA wyda zalecenie ws. szczepień AstraZeneką
EMA wyda zalecenie ws. szczepień AstraZenekąŹródło: EASTNEWS, Fot: AP, Associated Press, East News
d4ghvnc

AstraZeneca została wycofana w kilku krajach. Zawieszenie stosowania tego preparatu związane było z zakrzepami żylnymi, które miały pojawiać się u niektórych zaszczepionych.

W sprawie głos zabrała już Europejska Agencja ds. Produktów Leczniczych. EMA przekazała, że obecnie nic nie wskazuje wprost, że to szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powodowały zakrzepy. Z kolei we wtorek KE ogłosiła, że decyzja ws. jej użycia na terenie danego kraju należy do poszczególnych państw unijnych.

d4ghvnc

AstraZeneca w krajach UE. EMA wyda zalecenia dot. dalszych kroków

W czwartek po posiedzeniu, EMA wyda zalecenia dotyczące szczepionki AstraZeneca i związanych z nią dalszych kroków.

Wcześniej EMA podkreślała, że liczba zakrzepów krwi u osób szczepionych AstraZeneką nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji. Zapewniono jednak, że Agencja wnikliwie podchodzić będzie do wszystkich doniesień na ten temat i uważnie je badać.

Niedzielski o AstraZenece: w Polsce nie ma żadnych przesłanek do wstrzymania szczepień

Komisja Europejska zaś we wtorek informowała, że w kwestii tej szczepionki będzie postępować zgodnie z rekomendacjami EMA.

O wstrzymanie szczepień AstraZenkę w Polsce pytany był we wtorek 15 marca na antenie Radia ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. - Zastanawiamy się nad tym - odpowiedział podkreślając, że polskie władze współpracują w tej sprawie z Europejską Agencją Leków. - W Polsce nie ma żadnych przesłanek do wstrzymania szczepień - dodał.

Nowe warianty koronawirusa. Czy jest się czego obawiać? Dr Emilia Cecylia Skirmuntt odpowiada

Przeczytaj także:

d4ghvnc

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ghvnc

Podziel się opinią

Share
d4ghvnc
d4ghvnc
Więcej tematów