Trwa ładowanie...
d20ivfg
ustawa
29-03-2006 20:50

Elżbieta Kruk straciła posadę

W środę wygasła podstawa prawna do pełnienia funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez Elżbietę Kruk, gdyż ukazał się Dziennik Ustaw nr 51 z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie częściowej niekonstytucyjności tzw. ustawy medialnej.

d20ivfg
d20ivfg

Trybunał w wyroku z 23 marca 2006 roku uznał, że przepis tzw. ustawy medialnej, zgodnie z którym przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje prezydent jest niezgodny z konstytucją. Sentencja tego wyroku została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

W komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podano, że Elżbieta Kruk będzie pełnić "organizacyjną funkcję przewodniczącego posiedzeń KRRiT". Uchwałę w tej sprawie Rada podjęła w środę.

"Prezydent rozszerzył kompetencje"

Kruk została wskazana na stanowisko przewodniczącej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ubiegłotygodniowym wyroku Trybunał uznał, że gdyby prezydent miał kompetencję powoływania i odwoływania przewodniczącego, każdorazowo musiałby uzyskiwać na taką decyzję zgodę premiera. Takie zaś rozwiązanie powodowałoby, że premier posiadałby faktyczny wpływ na obsadę kierownictwa KRRiT, co z kolei ograniczałoby niezależność Rady.

d20ivfg

Jeśli natomiast przyjąć, że prezydent nie potrzebuje do powołania przewodniczącego zgody premiera, oznaczyłoby to rozszerzenie katalogu prezydenckich uprawnień zawartych w konstytucji. "Brak podstaw do tego, by konstytucyjne uprawnienia prezydenta mogły być rozszerzone ustawą" - stwierdził Trybunał.

Z chwilą ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw" wyroku akt powołania Elżbiety Kruk na przewodniczącą KRRiT traci więc podstawę prawną - wyjaśnił po wyroku przewodniczący TK prof. Marek Safjan.

Uchylenie tego przepisu oznacza, że chwilowo nie będzie trybu powoływania przewodniczącego. Sejm musi w tym celu raz jeszcze znowelizować ustawę. TK nie zakwestionował dotychczasowych decyzji podjętych przez Kruk.

Kwestia vacatio legis

Trybunał orzekając w sprawie konstytucyjności tzw. ustawy medialnej uznał ponadto, że niezgodny z konstytucją jest brak odpowiedniej vacatio legis, przyznanie Radzie prawa inicjowania i podejmowania działań w zakresie ochrony etyki dziennikarskiej oraz uprzywilejowanie nadawców społecznych. Nie uchylił jednak całej ustawy i odrzucił najdalej idący zarzut, że ustawa była uchwalona w złym trybie.

d20ivfg

Orzeczenie oznacza, że mandaty poprzedniej KRRiT wygasły nie z dniem wejścia w życie ustawy czyli 29 grudnia ub.r., ale 13 stycznia - licząc dwutygodniową vacatio legis.

Ustawa o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji, została uchwalona w grudniu ub. roku. Oprócz zmniejszenia z 9 do pięciu liczby członków KRRiT zlikwidowała też Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), powołując w jego miejsce Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

d20ivfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ivfg
Więcej tematów