Trwa ładowanie...
d2kecin

Elżbieta Kruk

Najnowsze informacje
2.4
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Lublin

d2kecin
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Elżbieta Kruk to lubelska działaczka Prawa i Sprawiedliwości, wieloletnia asystentka Lecha Kaczyńskiego. Od 2001 roku jest posłanką na Sejm RP.

Elżbieta Kruk – życiorys

Elżbieta Kruk urodziła się 19 listopada 1959 roku w Lublinie. Skończyła historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z administracji publicznej na Uniwersytecie Warszawskim i na University of Wisconsin w La Crosse.

Tuż po studiach na KUL-u Elżbieta Kruk podjęła pracę nauczycielki historii w jednej z lubelskich szkół podstawowych. Była również wychowawczynią w żeńskim zakładzie poprawczym oraz przewodniczką wycieczek po Muzeum Historii Lublina.

Elżbieta Kruk – PiS i działalność polityczna

Elżbieta Kruk angażowała się politycznie już w czasie studiów – należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Później przystapiła do "Solidarności". Za prezydentury Lecha Wałęsy pracowała w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pod kierownictwem Lecha Kaczyńskiego jako jego asystentka. Przyszłemu prezydentowi asystowała również wtedy, gdy był prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Po objęciu przez Kaczyńskiego funkcji ministra sprawiedliwości została szefową jego gabinetu politycznego.

W wyborach Elżbieta Kruk po raz pierwszy wystartowała w 2001 roku. Starała się wówczas o mandat poselski w okręgu lubelskim z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadła w ławie poselskiej nie tylko w V, ale i w VI kadencji Sejmu. Jako posłanka Elżbieta Kruk została przewodniczącą lubelskich struktur PiS.

Mandatu poselskiego zrzekła się w 2006 roku, kiedy Kaczyński powołał ją najpierw na członkinię, a potem na przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednak już w roku następnym przestała pełnić tę funkcję i ponownie wystartowała w wyborach parlamentarnych. Otrzymała mandat poselski do Sejmu VII i VIII kadencji. W 2016 roku została zarekomendowana przez PiS do Rady Mediów Narodowych.

Elżbieta Kruk znalazła się na pierwszej pozycji lubelskiej listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kecin
d2kecin
d2kecin
Więcej tematów
d2kecin