Trwa ładowanie...

Elżbieta Chojna-Duch. Kim jest kandydatka PiS do Trybunału Konstytucyjnego?

Elżbieta Chojna-Duch została kandydatem klubu Prawa i Sprawiedliwości na sędziego Trybunału Konstytucyjnego – powiadomił Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS. Kim jest Elżbieta Chojna-Duch?

Elżbieta Chojna-Duch. Kim jest kandydatka PiS do Trybunału Konstytucyjnego?Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka/PAP
d2lw8y0
d2lw8y0

Elżbieta Chojna-Duch. Kim jest kandydatka PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego?

Elżbieta Chojna-Duch jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, przez 25 lat pracowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994-1995 po raz pierwszy była wiceministrem finansów w rządzie Józefa Oleksego. Dwa razy bezskutecznie kandydowała do Sejmu – w 1993 roku z listy BBWR, ruchu politycznego Lecha Wałęsy, a w 1997 roku z listy PSL.

Od 2002 do 2007 roku wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Specjalizuje się w prawie finansowym i finansach publicznych. Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny UW w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych.

Elżbieta Chojna-Duch. Ważny świadek w aferze VAT

Elżbieta Chojna-Duch w latach 2007-2010 była wiceministrem finansów w rządzie PO-PSL, z rekomendacji ludowców. Pod koniec zeszłej kadencji Sejmu, podczas przesłuchań przed komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT, oskarżała rząd PO o bezczynność wobec przestepstw podatkowych.

– Przygotowano w Polsce grunt dla działań międzynarodowych grup przestępczych. Minister i premier musieli wiedzieć – mówiła Elżbieta Chojna-Duch o kulisach decyzji rządu PO. – Nastąpił demontaż polskiego systemu podatkowego VAT. To były działania celowe.

d2lw8y0

– Moje negowanie przyjęcia przepisów niekorzystnych dla systemu podatkowego nie podobało się premierowi Tuskowi. Minister Rostowski dobrze znał problem – zeznawała Elżbieta Chojna-Duch. Potwierdziła też często powtarzaną przez PiS teorię o tym, że wyłudzenia VAT w okresie rządów PO wyniosły nawet 250 miliardów złotych.

W reakcji na zeznania Elżbiety Chojny-Duch Marcin Horała, przewodniczący komisji śledczej z ramienia PiS, złożył zawiadomienie do prokuratury na Jana Vincenta Rostowskiego i byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka.

Elżbieta Chojna-Duch. Trybunał Konstytucyjny będzie miał nowych sędziów

3 grudnia trzej sędziowie Trybunału Konstytucyjnego – Piotr Tuleja, Marek Zubik i Stanisław Rymar – zakończą swoje urzędowanie. Kolejnych sędziów na 9-letnią kadencję wybierze Sejm bezwzględną większością głosów. Prawo i Sprawiedliwość, które ma 235 posłów w 460-osobowej izbie, powinno bez trudu doprowadzić do wyboru swoich kandydatów. Oprócz Elżbiety Chojny-Duch są to kontrowersyjni politycy związani z PiS – Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

d2lw8y0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lw8y0
Więcej tematów