Ekspert ds. Europy Wschodniej: Rosja zaplanowała ludobójstwo
"Rosyjska armia kupiła 45 tys. worków na zwłoki i przywiozła do Ukrainy mobilne krematoria" - twierdzi Sergej Sumlenny ekspert ds. Europy Wschodniej i były szef kijowskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla. W jego ocenie ludobójstwo i masowe egzekucje były przez Rosję zaplanowane.
W ciągu ostatnich dni doszło do wyzwolenia kilku miejscowości w obwodzie kijowskim. Ukraińscy żołnierze dokonali wówczas makabrycznego odkrycia, jakim są masowe groby z dziesiątkami ciał, zarówno żołnierzy jak i cywilów. Wiele śladów, jak np. zwłoki ze związanymi rękami, wskazują na masowe egzekucje. Obecna w podkijowskiej Buczy ukraińska armia, jak również zachodni dziennikarze, donoszą też o ciałach cywili leżących na ulicach.
Zdaniem Siergieja Sumlennego, eksperta ds. Europy Wschodniej i byłego szefa kijowskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla, wszystkie te działania były wcześniej zaplanowane. Sumlenny dowodzi, że rosyjska armia z wyprzedzeniem kupiła 45 tys. worków na zwłoki, a do Ukrainy przyjechała z mobilnymi krematoriami.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ekspert: Rosja szykowała się na ludobójstwo w Ukrainie
"Planowała szybkie zwycięstwo nad ukraińską armią, pełną okupację Ukrainy i ludobójstwo. Rosyjskie wojsko chciało przeprowadzić masowe egzekucje przywódców ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, liderów kulturalnych, kapłanów" - napisał Sumlenny na Twitterze.
Zdaniem eksperta jeszcze we wrześniu 2021 r. Rosja przyjęła dokument mówiący o zasadach kopania i utrzymywania masowych grobów w czasie wojny. Napisano tam m.in. o wykopywaniu jednego grobu na każde 1000 ciał w ciągu trzech dni. Do wykopania jednego grobu miało być potrzebnych 16 żołnierzy. Do dokumentu dołączono także rysunki techniczne. Rozporządzenie to weszło w życie 1 lutego 2022 r., a więc zaledwie kilka tygodni przed inwazją na Ukrainę:
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wojna w Ukrainie doprowadzi do głodu? Ekspert wskazuje zagrożone regiony
Sumlenny podkreśla, że skala takiego ludobójstwa jest niespotykana od II wojny światowej. Przypomina również, że 26 lutego, raptem dwa dni po ataku na Ukrainę, rządowa agencja RIA Novosti opublikowała artykuł o rzekomym zwycięstwie nad Ukrainą i "ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: Gazeta.pl / PAP/ Twitter
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski