Egzaminy do szkół średnich
W większości województw w poniedziałek o godz. 10.00 rozpoczęły się egzaminy do szkół średnich. Kształt i termin egzaminów w poszczególnych województwach ustalają miejscowi kuratorzy oświaty.
Jeśli kandydatów do szkół średnich - w województwie - jest mało, kurator może zdecydować, że rekrutacja będzie się odbywać na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
W tym roku ok. 640 tys. uczniów skończyło ósme klasy. Nie ma jeszcze informacji, ilu uczniów wybierze w tym roku poszczególne typy szkół średnich. Co roku największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące i technika.
Te zasady obowiązują przy przyjmowaniu do publicznych szkół. Szkoły prywatne i społeczne ustalają odrębne zasady rekrutacji, które muszą być jednak zgodne z podstawą programową. Dodatkowe warunki mogą też postawić kandydatom szkoły, które mają odrębne profile nauczania - np. prowadzą klasy sportowe i językowe.
Osoby, które w tym roku zdadzą egzamin do szkoły średniej, będą się uczyć jeszcze w starym systemie. Reformę szkolnictwa pogimnazjalnego - utworzenie trzyletnich liceów profilowanych i dwuletnich szkół zawodowych - zaplanowano na 2002 r. Natomiast uczniowie zdający w tym roku do szkół średnich będą już zdawać tzw. "nową maturę" - jej ustna część będzie przeprowadzana i oceniana w szkole, a część pisemna przeprowadzana w szkole, ale oceniana przez zewnętrzną komisję egzaminacyjną.(bas)
26.06.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika