Egzamin ósmoklasisty 2025. Na pierwszy ogień język polski
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się we wtorek o godz. 9, a przystąpiło do niego prawie 355 tys. uczniów. Sprawdź, jakie zasady obowiązują podczas egzaminu i jakie są najnowsze informacje od CKE.
Co musisz wiedzieć?
- Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się we wtorek o godz. 9:00 i potrwa 150 minut. Jest to egzamin obowiązkowy dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową.
- W 2025 r. do egzaminu zgłoszono prawie 355 tys. uczniów z niemal 13 tys. szkół. Wśród nich jest ponad 13 tys. uczniów z Ukrainy, którzy są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu z języka polskiego, ale ponad 5 tys. z nich zdecydowało się go napisać.
- Egzamin składa się z zadań zamkniętych i otwartych, a uczniowie mogą korzystać jedynie z pióra lub długopisu z czarnym tuszem. Nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, chyba że służą do monitorowania stanu zdrowia ucznia.
Jakie są zasady egzaminu ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się we wtorek o godz. 9:00 i potrwa 150 minut. Jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski, nie odnotowano żadnych nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na jego przebieg. Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie emocje po debacie. Zapytaliśmy o Nawrockiego i TVP
Przeczytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2025. Jakie zmiany względem poprzednich lat?
Kto przystępuje do egzaminu w 2025 roku?
W 2025 r. do egzaminu zgłoszono prawie 355 tys. uczniów z niemal 13 tys. szkół.
Wśród nich znajduje się ponad 13 tys. uczniów z Ukrainy, którzy są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu z języka polskiego na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednak ponad 5 tys. z nich zdecydowało się przystąpić do egzaminu.
Przeczytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2025. Język polski - jak wygląda egzamin? Przecieki, co było i co może być
Jakie są wymagania podczas egzaminu?
Egzamin składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Uczniowie mogą korzystać jedynie z pióra lub długopisu z czarnym tuszem. Nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, chyba że służą do monitorowania stanu zdrowia ucznia.
Po południu arkusze egzaminacyjne będą dostępne na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.