Egzamin na prawo jazdy: ważne zmiany dla przyszłych i obecnych kierowców
Egzamin na prawo jazdy: nadchodzą ważne zmiany zarówno dla przyszłych, jak i obecnych kierowców. Ministerstwo infrastruktury szykuje rewolucję w ustawach o kierujących pojazdami oraz w kodeksie drogowym.
Egzamin na prawo jazdy - ważne zmiany dla przyszłych i obecnych kierowców
Jak podaje Rzeczpospolita ministerstwo infrastruktury szykuje rewolucję w ustawach kierujących pojazdami i kodeksie drogowym. Wiadomo, że szef resortu zapowiedział koniec wielokrotnego oblewania kursantów na egzaminach. Minister Andrzej Adamczyk planuję zmianę organizacji i nadzoru egzaminów państwowych na prawo jazdy. Według projektu nowelizacji przepisów, który zaproponował, egzamin ma odbywać się w samorządowym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD)
, jednak wskazanym przez wojewodę. Za wybór egzaminatorów ma odpowiadać administracja rządowa, a opłaty za możliwość ubiegania się o prawo jazdy będą wpływać na konto budżetu zmian. Celem tych działań jest ujednolicenie sposobu prowadzenia egzaminów i nadzoru nad nimi, interpretacji przepisów oraz uniezależnienie egzaminatorów od dochodów WORD (egzamin będzie prowadzić egzaminator zatrudniony przez wojewodę, nie WORD). Zmiany mają się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz lepszej zdawalności wśród kursantów.
Egzamin na prawo jazdy – większe bezpieczeństwo
Wiadomo, że planowo kurs ma zostać rozszerzony o jazdy z nadzorującą osobą towarzyszącą. Zniknie również możliwość uczenia się teorii poza ośrodkiem, a w szkoła pojawi się dodatkowy przedmiot, na który będą uczęszczać dzieci z piątej klasy szkoły podstawowej – wychowanie komunikacyjne. W planach ministerstwa jest także rezygnacja z kart pojazdu i nalepek kontrolnych oraz z konieczności wymiany tablic rejestracyjnych, gdy kupimy pojazd z innej miejscowości. Kierowcy nie zapłacą także mandatu, jeżeli nie będą mieć przy sobie prawa jazdy. Przypominamy, że obecnie zdawalność egzaminów na prawo jazdy wynosi 35%.