WP
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Egon Bahr nie żyje

Nie żyje Egon Bahr, współtwórca zachodnioniemieckiej Ostpolitik, czyli polityki porozumienia z ZSRR, Polską i innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Polityk SPD zmarł w wieku 93 lat - poinformował rzecznik partii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egon Bahr
Egon Bahr (PAP/DPA, Fot: Karlheinz Schindler)
WP

Pochodzący z Turyngii dziennikarz związał całą swoją karierę polityczną z Willy Brandtem, kanclerzem RFN w latach 1969-1974. Bahr był jego rzecznikiem prasowym w czasach, gdy niemiecki socjaldemokrata był burmistrzem Berlina Zachodniego. Następnie kierował sztabem planowania w MSZ, gdy Brandt był ministrem spraw zagranicznych. W latach 1969-1974 był z kolei sekretarzem stanu w urzędzie kanclerskim i prawą ręką Brandta.

Za przełomowy dla zachodnioniemieckiej polityki zagranicznej uznawany jest wykład "Zmiana poprzez zbliżenie" wygłoszony przez Bahra w 1963 roku w Akademii Ewangelickiej w Tutzing. Zawarł w nim tezę, że aby przezwyciężyć podział Niemiec i Europy, należy podjąć dialog z NRD, ZSRR i innymi krajami obozu socjalistycznego. Tezy wykładu stały się fundamentem polityki zagranicznej RFN po przejęciu władzy przez SPD w 1969 roku. Nowa "Ostpolitik" zaowocowała m.in. podpisaniem w grudniu 1970 roku układu o normalizacji stosunków z PRL, w którym RFN uznała zachodnią granicę Polski.

Po dymisji Brandta w 1974 roku Bahr był m.in. ministrem współpracy gospodarczej i dyrektorem Instytutu Badania Pokoju w Hamburgu. Do śmierci pozostał aktywny politycznie, angażując się w ostatnich latach na rzecz partnerstwa z Rosją. Uważał, że Zachód powinien "respektować" aneksję Krymu przez Rosję, nie uznając jednak tej aneksji na płaszczyźnie prawa międzynarodowego.

WP

Bahr zachował do końca wpływ na kształt niemieckiej polityki zagranicznej; w centrali SPD w Berlinie miał biuro. Krytykowany był przez media za udział w konferencji zorganizowanej przez zwolenników rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, którzy oskarżali Zachód o agresję wobec Moskwy. Był zwolennikiem rozpowszechnionej w SPD tezy, że bez współpracy z Rosją nie można stworzyć systemu bezpieczeństwa w Europie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP