Trwa ładowanie...

Echa dymisji gen. Jerzego Guta. Na Twitterze zawrzało

"Kolejny świetny dowódca odchodzi ze względu na niemożność współpracy z Macierewiczem", "Takich jak on niełatwo zastąpić" - grzmią na Twitterze były szef MON Tomasz Siemoniak oraz generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, Bogusław Pacek. Ale nie tylko oni są zaniepokojeni kolejną generalską dymisją w naszej armii.

Share
Echa dymisji gen. Jerzego Guta. Na Twitterze zawrzało
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d12uo22

Gen. Jerzy Gut złożył rezygnację ze stanowiska dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych we wtorek. Wcześniej zdecydowali się na nią m.in. gen. Mirosław Różański (Dowódca Generalny Sił Zbrojnych) i gen. Mieczysław Gocuł (dowódca Sztabu Generalnego Wojska Polskiego).

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że przyczyną rezygnacji Guta nie są - jak brzmi oficjalna wersja - "powody osobiste", ale lekceważenie przez szefa resortu. O szczegółach można przeczytać tu.

"Demolowanie wojska"

Co na to osoby, które były związane z wojskiem przed objęciem rządów przez PiS? "Nie da się współpracować z kimś, kto bez przerwy kłamie" - stwierdza kategorycznie Tomasz Siemoniak.

I dodaje: "Demolowanie wojska przez Macierewicza trwa".

Obecny senator z ramienia PO, a w latach 2007–2011 minister obrony narodowej, Bogdan Klich pisze: "Najpierw gen. Patalong, teraz gen. Gut". Wyrok jest jednoznaczny: "Polscy specjaliści bez znakomitych dowódców".

Klich podkreśla, że lista generałów, którzy odeszli z wojska jest znacznie dłuższa. "A to oznacza znaczące obniżenie zdolności bojowych wojska. Na niekorzyść Polski i NATO" - dodaje.

"Gen. Gut to jeden z wybitnych europejskich 'specjalsów-d-ców'. Ceniony w USA" - zwraca uwagę Pacek.

Trzęsienie ziemi w MON gorzko podsumowuje były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. "Profesjonalista pierwszej klasy rezygnuje", "Dalszy ciąg niedobrego procesu" - pisze. Podkreśla, że "odchodzą najbardziej doświadczeni, profesjonalni, najwyżsi rangą 'specjalsi'", "samodzielnie myślący: będący lub mogący być strategami".

d12uo22

"Wojsko bez strategii to zero", "To jest bardzo poważna sprawa, bo nabierania doświadczenia wojskowego nie da się przyspieszyć i przez kilka lat armia będzie osłabiona dowódczo" - zwraca uwagę Koziej.

Wiemy już, kto zastąpi Guta

Z najnowszych informacji wynika, że Antoni Macierewicz znalazł już zastępcę Guta na stanowisku dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Został nim gen. bryg. Wojciech Marchwica.

Ale to tylko część zmian. Nowym dowódcą JW GROM został płk Mariusz Pawluk, a dotychczasowy dowódca płk Robert Kopacki - z-cą d-cy Komponentu Wojsk Specjalnych.

d12uo22

Podziel się opinią

Share
d12uo22
d12uo22
Więcej tematów