Trwa ładowanie...
mon
15-03-2017 06:15

Kolejna dymisja w MON. Wiemy, kto zastąpi gen. Jerzego Guta

Szef MON Antoni Macierewicz mianował gen. bryg. Wojciecha Marchwicę na stanowisku dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych - poinformował resort na Twitterze. Zastąpi gen. Jerzego Guta, który we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska.

Kolejna dymisja w MON. Wiemy, kto zastąpi gen. Jerzego GutaŹródło: PAP
d2y7p4b
d2y7p4b

To kolejna generalska dymisja w ostatnich miesiącach. Wcześniej zdecydowali się na nią gen. Mirosław Różański (Dowódca Generalny Sił Zbrojnych) i gen. Mieczysław Gocuł (dowódca Sztabu Generalnego Wojska Polskiego). Gen. Różański odszedł ze względu na brak zaufania ministra Macierewicza. Już po swojej rezygnacji komentował sytuację w polskim wojsku i przepraszał za oficerów, którzy nie potrafili zachować się godnie pod rządami szefa MON.

Z naszych informacji wynika, że przyczyną rezygnacji Guta też nie są - jak brzmi oficjalna wersja - "powody osobiste", co wskazywałoby na przykład na sprawy rodzinne bądź zdrowotne, a powody służbowe. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, generał złożył rezygnację z funkcji szefa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, bo był lekceważony przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza (PiS) i stracił realny wpływ na obszar, za który ponosił odpowiedzialność. Więcej o kulisach dymisji generała pisaliśmy tu.

Zmiany w MON

Nominacja gen. Marchwicy na stanowisku dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych to tylko część zmian, o jakich donosi MON. Nowym dowódcą JW GROM został płk Mariusz Pawluk, a dotychczasowy dowódca płk Robert Kopacki - z-cą d-cy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Kosowo, Afganistan

Gen. bryg. Wojciech Marchwica ma 51 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, studiował m.in. na Akademii Obrony Narodowej oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie. Uczestniczył w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Przez wiele lat służył w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i 6 Brygadą Powietrznodesantową.

d2y7p4b

W marcu 2016 r. został szefem zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Awans na generała brygady odebrał w sierpniu 2016 r. Natomiast we wrześniu 2016 r. został inspektorem Wojsk Specjalnych w DGRSZ.

Misja w Iraku

Również we wrześniu 2016 r. dowódcą JW GROM został płk Kopacki. Wcześniej był w tej jednostce szefem sztabu. Ma 50 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Pełnił służbę m.in. w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej i Dowództwie Wojsk Specjalnych. Był na misji w Iraku.

Dymisja generała

Gen. Gut, który odszedł z wojska, kierował krakowskim dowództwem od początku 2014 r. W tym czasie przeszło ono kilka zmian organizacyjnych. Gut przez cały 2015 r. dowodził Komponentem Operacji Specjalnych NATO, pełniącym roczny dyżur w ramach Sił Odpowiedzi Sojuszu. Służył trzykrotnie w misjach zagranicznych w Bośni i Hercegowinie (dwa razy) i Iraku. Od marca 2007 r. był zastępcą dowódcy Jednostki Wojskowej GROM. Od stycznia do czerwca 2009 r. służył jako szef sztabu Dowództwa Wojsk Specjalnych. Od sierpnia 2010 r. dowodził JW GROM, by rok później zostać zastępcą dowódcy i szefem sztabu Dowództwa Wojsk Specjalnych.

W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, a w czerwcu 2014 r. - Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Ukończył studia podyplomowe w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

d2y7p4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y7p4b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj