Trwa ładowanie...
d1hn9fu

EBOiR da pieniądze na budowę sarkofagu nad czarnobylskim reaktorem?

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju najprawdopodobniej przekaże Ukrainie pieniądze na budowę nowego metalowego sarkofagu nad reaktorem w Czarnobylu, który wybuchł 15 lat temu. Ma on przykryć istniejący betonowy sarkofag, stan którego budzi wątpliwości wielu specjalistów. 26 kwietnia 1986 r. wybuch reaktora w Czarnobylu spowodował najpoważniejszą katastrofę w historii cywilnej energetyki jądrowej.

Share
d1hn9fu

Zdaniem fachowców, betonowy sarkofag budowany w pośpiechu tuż po katastrofie w Czarnobylu w najbliższych latach może przestać być dobrą ochroną zrujnowanego reaktora. Już teraz ukraińscy specjaliści mówią, że wiele elementów sarkofagu wymaga naprawy. Regularne kontrole wykazały, że betonowe płyty i kolumny niszczeją, rdzewieją metalowe konstrukcje, przez szczeliny wydostają się niewielkie ilości radioaktywnego pyłu.

Wyremontowano jedynie najczulsze miejsca sarkofagu - komin wentylacyjny i podpory dachu budowli.

Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa potrzebne jest jednak nie tylko wzmocnienie obecnego sarkofagu, ale i budowa nowej metalowej konstrukcji, która przykryje beton. Ma ona mieć 120 metrów długości i sto wysokości. Nowy obiekt ma zapobiec wydostawaniu się do atmosfery produktów rozpadu materiałów radioaktywych przez minimum sto najbliższych lat. Ma on też umożliwić wydobycie resztek paliwa jądrowego, które znajdowało się w feralnym reaktorze.

Budowa nowego, stalowego sarkofagu kosztować ma siedemset milionów dolarów. (jd)

d1hn9fu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hn9fu
Więcej tematów